Mësohen detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi mbrëmjen e djeshme në Dibër, ku nusja vrau vjehrrën. Ngjarja në fshatin Burim të Maqellarës ndodhi pas orës 23:30. Gjatë mbrëmjes ka pasur një debat mes vjehrrës Naile Markja 74-vjeçe dhe nuses Miranda Markja 44 vjeç.

Debati agravoi dhe nusja mori thikën duke ia ka vënë në fyt vjehrrës, duke e goditur. Më pas ia ka ngulur edhe dy herë thikën në bark e kraharor duke i marrë jetën.

Familjarët dëgjuan zhurmën dhe njoftuan menjëherë policinë. Burime nga policia bëjnë me dije se, 44 vjeçarja ka pranuar krimin, ndërsa mësohet se nuk kanë pasur konflikte të mëparshme dhe se ngjarja ka qenë pas një konflikti të çastit.

Mësohet se nusja e ka mbajtur 6 orë në këqyerje vjehrrën dhe nuk ka treguar që ajo kishte vdekur.

Njoftimi i policisë:

Nga specialistët për hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Dibër, u bë arrestimi në flagrancë i shtetases :M. M., 44 vjeçe, banuese në fshatin Burrim, Maqellarë, pasi në orët e mbrëmjes datë 11.04.2021, në banesën e saj dyshohet se për motive të dobëta, ka goditur me mjet prerës (thikë) vjehrrën e saj, shtetasen N. M., 74 vjeçe, e cila si pasojë e plagëve të marra ka ndërruar jetë menjëherë. Grupi hetimor në vendngjarje ka sekuestruar në cilësinë e provës materiale mjetin prerës që dyshohet se është përdorur nga autorja e ngjarjes.

New details are learned from the serious event that happened last night in Debar, where the bride killed her mother-in-law. The event in the village of Burim of Maqellara took place after 23:30. During the evening there was a debate between the mother-in-law Naile Markja, 74, and the bride Miranda Markja, 44.

The debate escalated and the bride took the knife and put it in the mother-in-law’s throat, hitting her. He then stabbed her twice in the abdomen and chest, taking her life.

After his death he kept him under surveillance for 6 hours and did not show up

Family members heard the noise and immediately notified police. Sources from the police suggest that the 44-year-old has admitted the crime, while it is learned that there have been no previous conflicts and that the event was after an instant conflict.

Police notification:

The Crime Investigation Specialists at the Dibër Police Station arrested the citizen in flagrante delicto: M. M., 44 years old, resident in the village of Burrim, Maqellarë, because in the evening hours on 11.04.2021, in her apartment, it is suspected that for weak motives, he hit with a cutting tool (knife) her mother-in-law, citizen NM, 74 year old, who as a result of the wounds received died immediately. The investigative group at the scene has seized as material evidence the cutting tool that is suspected to have been used by the perpetrator.

New details are learned from the serious event that happened last night in Debar, where the bride killed her mother-in-law. The event in the village of Burim of Maqellara took place after 23:30. During the evening there was a debate between the mother-in-law Naile Markja, 74, and the bride Miranda Markja, 44.

The debate escalated and the bride took the knife and put it in the mother-in-law’s throat, hitting her. He then stabbed her twice in the abdomen and chest, taking her life.

Family members heard the noise and immediately notified police. Sources from the police suggest that the 44-year-old has admitted the crime, while it is learned that there have been no previous conflicts and that the event was after an instant conflict.

Police notification:

The Crime Investigation Specialists at the Dibër Police Station arrested the citizen in flagrante delicto: M. M., 44 years old, resident in the village of Burrim, Maqellarë, because in the evening on 11.04.2021, in her apartment, it is suspected that for weak motives, he hit with a cutting tool (knife) her mother-in-law, citizen NM, 74 year old, who as a result of the wounds received died immediately. The investigative group at the scene has seized as material evidence the cutting tool that is suspected to have been used by the perpetrator.