Një aksident tragjik ka ndodhur ditën e ndërrimit të viteve në Algjeri.

Raportohet se një autobus i mbushur me emigrantë është përmbysur duke shkaktuar 20 viktima dhe 11 të plagosur.

Aksidenti ndodhi në provincën jugore të Tamanrasset dhe shumica e viktimave janë të kombësive të ndryshme afrikane, raporton APS, pa dhënë detaje të tjera.

Mes viktimave ishte edhe një shtetas alegjerian, raportoi portali algjerian i lajmeve Elkhabar.

Shkaqet e aksidentit të rëndë ende nuk dihen skatësisht.

Tamanrasset, e vendosur jo shumë larg kufijve me Mali dhe Niger dhe njihet si pikë kalimi për migrantët afrikanë që duan të shkojnë në Evropë.

A tragic accident happened on New Year’s Eve in Algeria.

A bus full of migrants was reportedly overturned causing 20 casualties and 11 injured.

The accident happened in the southern province of Tamanrasset and most of the victims are of different African nationalities, reports APS, without giving further details.

Among the victims was an Algerian citizen, the Algerian news portal Elkhabar reported.

The causes of the serious accident are not yet fully known.

Tamanrasset, located not far from the borders with Mali and Niger and is known as a crossing point for African migrants who want to go to Europe.