Në 24 orët e fundit janë kryer 4013 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1184 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

482 raste në Tiranë, 72 në Vlorë, 68 në Durrës, 57 në Kuçovë, 55 në Elbasan, 34 në Sarandë, 33 në Kavajë, 31 në Mirditë, 30 në Lushnje, nga 29 raste në Shkodër, Gjirokastër, 28 në Fier, 22 në Tepelenë, nga 19 raste në Krujë, Gjirokastër, nga 15 raste në Lezhë, Malësi e Madhe, 14 në Përmet, nga 13 raste në Kurbin, Bulqizë, 9 në Peqin, nga 8 raste në Korçë, Delvinë, nga 7 raste në Berat, Mat, Pogradec, nga 6 raste në Kamëz, Gramsh, nga 5 raste në Devoll, Libohovë, nga 4 raste në Rrogozhinë, Ura Vajgurore, Prrenjas, Vorë, 3 në Patos, nga 2 raste në Pukë, Tropojë, Divjakë, Dibër, Kolonjë, Shijak, Cerrik, nga 1 rast në Has, Vau i Dejës, Belsh, Skrapar, Poliçan.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 796 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 63,329 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në dy spitale rajonale po trajtohen 632 pacientë, 40 në terapi intensive nga të cilët 14 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 13 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 8 qytetarë nga Tirana, 2 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Gramshi, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 48-81 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Telefononi në numri unik 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë.

COVID-19 – Statistika (21 Shkurt 2021)
Raste të reja ditore 1184
Të shëruar në 24 orë 796
Të shtruar në spitale 632
Humbje jete në 24 orë 13
Testime ditore 4013

Testime totale 440,490
Raste pozitive 100,246
Raste të shëruara 63,329
Raste Aktive 35,251
Humbje jete 1,666

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 21449
Fier 2888
Durrës 1833
Vlorë 1816
Shkodër 1466
Elbasan 1087
Lezhë 1031
Berat 1017
Korçë 966
Gjirokastër 938
Dibër 382
Kukës 378

In the last 24 hours 4013 tests have been performed and 1184 citizens have tested positive. Confirmed positive cases have been identified in the following municipalities:

482 cases in Tirana, 72 in Vlora, 68 in Durrës, 57 in Kuçova, 55 in Elbasan, 34 in Saranda, 33 in Kavaja, 31 in Mirdita, 30 in Lushnje, out of 29 cases in Shkodra, Gjirokastra, 28 in Fier, 22 in Tepelena, from 19 cases in Kruja, Gjirokastra, from 15 cases in Lezha, Malësi e Madhe, 14 in Përmet, from 13 cases in Kurbin, Bulqiza, 9 in Peqin, from 8 cases in Korça, Delvinë, from 7 cases in Berat , Mat, Pogradec, from 6 cases in Kamza, Gramsh, from 5 cases in Devoll, Libohova, from 4 cases in Rrogozhina, Ura Vajgurore, Prrenjas, Vora, 3 in Patos, from 2 cases in Puka, Tropoja, Divjaka, Dibra, Kolonjë, Shijak, Cerrik, from 1 case in Has, Vau i Dejës, Belsh, Skrapar, Poliçan.

In the last 24 hours, 796 citizens have been cured, bringing the number of cured to 63,329 since the beginning of the epidemic.

Currently 632 patients are being treated in COVID hospitals in Tirana and in two regional hospitals, 40 in intensive therapy of which 14 patients are intubated.

Despite the efforts of the medical staff, 13 citizens lost the battle with COVID19: 8 citizens from Tirana, 2 citizens from Elbasan, 1 citizen from Gramsh, 1 citizen from Berat, 1 citizen from Lushnja, aged 48-81. The Ministry of Health and Social Protection expresses its condolences to the families of the deceased.

The Ministry of Health and Social Protection addresses the citizens not to neglect any signs of the disease and to contact for any doubt with the family doctor to perform the testing as well as for the follow-up and outpatient treatment in the apartment. Call the green line 0800 40 40 to find out and contact your GP. Call the unique National Emergency number 127 for each emergency.

COVID-19 – Statistics (21 February 2021)
New daily cases 1184
Healed in 24 hours 796
Hospitalized 632
Loss of life in 24 hours 13
Daily testing 4013

Total tests 440,490
Positive cases 100,246
Healed cases 63,329
Active Cases 35,251
Loss of life 1,666

Geographical distribution of active cases by regions:
Tirana 21449
Fier 2888
Durrës 1833
Vlora 1816
Shkodër 1466
Elbasan 1087
Lezhë 1031
Berat 1017
Korça 966
Gjirokastra 938
Dibër 382
Kukës 378