Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel qytetarëve të kufizojnë kontaktet. Mbajtja e detyrueshme e maskës, ruajtja e higjienës personale dhe distancës fizike janë mjetet që secili ka në dorë për të mbajtur larg virusin e rrezikshëm. Situata e COVID19 në 24 orët e fundit paraqitet si vijon:

Janë kryer 3668 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 697 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

202 raste në Tiranë, 55 në Durrës, 44 në Vlorë, 39 në Shkodër, 33 në Lushnje, 26 në Berat, nga 22 raste në Fier, Dibër, nga 20 raste në Elbasan, Lezhë, 19 në Kavajë, nga 18 raste në Mat, Sarandë, 15 në Kurbin, 14 në Kuçovë, 13 në Krujë, 10 në Gjirokastër, nga 9 raste në Kukës, Librazhd, Pogradec, 7 në Mirditë, 6 në Gramsh, nga 5 raste në Korçë, Divjakë, Klos, nga 4 raste në Kamëz, Delvinë, Vau i Dejës, Vorë, nga 3 raste në Tropojë, Bulqizë, Peqin, Shijak, Skrapar, nga 2 raste në Has, Rrogozhinë, Përmet, Ura Vajgurore, Roskovec, Patos, Libohovë, Konispol, nga 1 rast në Devoll, Mallakastër, Himarë, Cerrik, Këlcyrë,

Në 24 orët e fundit janë shëruar 433 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 36,535 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 260 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve 6 qytetarë të tjerë nuk e kanë fituar betejën me COVID19: 2 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Lezha, të moshave 57-84 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (07 Janar 2021)

Raste të reja ditore 697

Të shëruar në 24 orë 433

Të shtruar në spitale 260

Humbje jete në 24 orë 6

Testime ditore 3,668

Testime totale 280,381

Raste pozitive 61,705

Raste të shëruara 36,535

Raste Aktive 23,947

Humbje jete 1223

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 13857

Fier 1743

Shkodër 1309

Durrës 1238

Vlorë 960

Lezhë 958

Korçë 881

Elbasan 851

Berat 776

Dibër 515

Gjirokastër 457

Kukës 402
The Ministry of Health and Social Protection appeals to citizens to limit contacts. Mandatory wearing of a mask, maintaining personal hygiene and physical distance are the tools that everyone has on hand to keep away the dangerous virus. The situation of COVID19 in the last 24 hours is presented as follows:

3668 tests were performed and 697 citizens tested positive. Confirmed positive cases have been identified in the following municipalities:

202 cases in Tirana, 55 in Durrës, 44 in Vlora, 39 in Shkodra, 33 in Lushnje, 26 in Berat, 22 cases in Fier, Dibra, 20 cases in Elbasan, Lezha, 19 in Kavaja, 18 cases in Mat , Saranda, 15 in Kurbin, 14 in Kuçova, 13 in Kruja, 10 in Gjirokastra, out of 9 cases in Kukës, Librazhd, Pogradec, 7 in Mirditë, 6 in Gramsh, out of 5 cases in Korçë, Divjakë, Klos, out of 4 cases in Kamza, Delvina, Vau i Dejes, Vora, from 3 cases in Tropoja, Bulqiza, Peqin, Shijak, Skrapar, from 2 cases in Has, Rrogozhina, Përmet, Ura Vajgurore, Roskovec, Patos, Libohovë, Konispol, from 1 case in Devoll, Mallakastër, Himarë, Cerrik, Këlcyrë,

In the last 24 hours 433 citizens have been cured, bringing the number of cured to 36,535 since the beginning of the epidemic.

Currently in 4 COVID hospitals, 260 patients are being treated, 19 in intensive therapy of which 3 patients are intubated.

Unfortunately, despite the efforts of doctors, 6 other citizens did not win the battle with COVID19: 2 citizens from Tirana, 1 citizen from Durrës, 1 citizen from Berat, 1 citizen from Elbasan, 1 citizen from Lezha, aged 57-84.

The Ministry of Health and Social Protection expresses its condolences to the families of the deceased.

The Ministry of Health and Social Protection addresses the citizens not to neglect any signs of the disease and to contact for any doubt with the family doctor to perform the testing as well as for the follow-up and outpatient treatment in the apartment.

Call the green line 0800 40 40 to find out and contact your GP. You can also call the unique National Emergency Number 127 when you suspect you have signs of illness and need to be tested for COVID19 or if you need specialist inpatient treatment at COVID hospitals.

COVID-19 – Statistics (07 January 2021)

New daily cases 697

Healed in 24 hours 433

Hospitalized 260

Loss of life in 24 hours 6

Daily testing 3,668

Total tests 280,381

Positive cases 61,705

Healed cases 36,535

Active Raste 23,947

Loss of life 1223

Geographical distribution of active cases by regions:

Tirana 13857

Fier 1743

Shkodër 1309

Durrës 1238

Vlora 960

Lezha 958

Korça 881

Elbasan 851

Berat 776

Dibër 515

Gjirokastra 457

Kukës 402