786 raste të reja me COVID-19 dhe 7 humbje jete janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ky ka qenë bilanci zyrtar i dhënë sot nga Ministria e Shendetesise.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 271 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar. Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 7 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Kruja, të moshave 53- 83 vjeç.

NJOFTIMI I MSH
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën në zbatimin e rregullave antiCOVID; Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake, vetëm kështu parandaloni përhapjen e COVID-19.
Ju njohim me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:
Janë kryer 3513 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 786 qytetarë.
Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
291 raste në Tiranë, 55 në Vlorë, 39 në Elbasan, 33 në Durrës, 25 në Kavajë, nga 24 raste në Krujë, Fier, 19 në Kurbin, 18 në Lezhë, nga 17 raste në Shkodër, Kukës, Lushnje, nga 14 raste në Kamëz, Mat, nga 13 raste Pogradec, Sarandë, 12 në Dibër, nga 10 raste në Korçë, Berat, Kuçovë, 9 në Shijak, nga 8 raste në Mirditë, Gjirokastër, nga 7 raste në Ura Vajgurore, Divjakë, 6 në Librazhd, nga 5 raste në Tepelenë, Belsh, Gramsh, nga 4 raste në Has, Delvinë, Skrapar, Cerrik, nga 3 raste në Mallakastër, Roskovec, Memaliaj, Kolonjë, Patos, nga 2 raste në Rrogozhinë, Përmet, Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Prrenjas, Vorë, Maliq, Poliçan, nga 1 rast në Tropojë, Bulqizë, Peqin, Klos,
Në 24 orët e fundit janë shëruar 489 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 43,384 që nga fillimi i epidemisë.

foto galeri PreviousNext
Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 271 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar. Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 7 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Kruja, të moshave 53- 83 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (23 Janar 2021)
Raste të reja ditore 786
Të shëruar në 24 orë 489
Të shtruar në spitale 271
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 3513

Testime totale 331,287
Raste pozitive 71,441
Raste të shëruara 43,384
Raste Aktive 26,747
Humbje jete 1310

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 15654
Fier 1975
Durrës 1502
Shkodër 1341
Elbasan 1113
Vlorë 1049
Lezhë 1000
Korçë 893
Berat 798
Gjirokastër 529
Dibër 486
Kukës 407

786 new cases with COVID-19 and 7 loss of life have been registered in the last 24 hours in our country. This was the official balance sheet given today by the Ministry of Health.

Currently in 4 COVID hospitals, 271 patients are being treated, 19 in intensive therapy of which 4 patients are intubated. Despite the efforts of the medical staff, 7 citizens lost the battle with COVID19 in the COVID hospitals. 3 citizens from Tirana, 2 citizens from Fier, 1 citizen from Kuçova, 1 citizen from Kruja, aged 53-83.

NOTICE OF MOH
The Ministry of Health and Social Protection appeals to citizens not to reduce their vigilance in enforcing antiCOVID rules; Put the protective mask on any environment outside the house; avoid clusters and maintain physical distancing; take care of your personal hygiene, only thus prevent the spread of COVID-19.
We introduce you to the situation of COVID19 in the last 24 hours as follows:
3513 tests were performed and 786 citizens tested positive.
Confirmed positive cases have been identified in the following municipalities:
291 cases in Tirana, 55 in Vlora, 39 in Elbasan, 33 in Durrës, 25 in Kavaja, out of 24 cases in Kruja, Fier, 19 in Kurbin, 18 in Lezha, out of 17 cases in Shkodra, Kukes, Lushnje, out of 14 cases in Kamza, Mat, from 13 cases Pogradec, Saranda, 12 in Dibra, from 10 cases in Korca, Berat, Kuçova, 9 in Shijak, from 8 cases in Mirdita, Gjirokastra, from 7 cases in Ura Vajgurore, Divjaka, 6 in Librazhd , from 5 cases in Tepelena, Belsh, Gramsh, from 4 cases in Has, Delvinë, Skrapar, Cerrik, from 3 cases in Mallakastër, Roskovec, Memaliaj, Kolonjë, Patos, from 2 cases in Rrogozhinë, Përmet, Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Prrenjas, Vora, Maliq, Poliçan, from 1 case in Tropoja, Bulqiza, Peqin, Klos,
In the last 24 hours, 489 citizens have been cured, bringing the number of cured people to 43,384 since the beginning of the epidemic.

photo gallery PreviousNext
Currently in 4 COVID hospitals, 271 patients are being treated, 19 in intensive therapy of which 4 patients are intubated. Despite the efforts of the medical staff, 7 citizens lost the battle with COVID19 in the COVID hospitals. 3 citizens from Tirana, 2 citizens from Fier, 1 citizen from Kuçova, 1 citizen from Kruja, aged 53-83. The Ministry of Health and Social Protection expresses its condolences to the families of the deceased. The Ministry of Health and Social Protection addresses the citizens not to neglect any signs of the disease and to contact for any doubt with the family doctor to perform the testing as well as for the follow-up and outpatient treatment in the apartment. Call the green line 0800 40 40 to find out and contact your GP. You can also call the unique National Emergency Number 127 when you suspect you have signs of illness and need to be tested for COVID19 or if you need specialist inpatient treatment at COVID hospitals.

COVID-19 – Statistics (23 January 2021)
New daily cases 786
Healed in 24 hours 489
Hospitalized 271
Loss of life in 24 hours 7
Daily tests 3513

Total tests 331,287
Positive cases 71,441
Healed cases 43,384
Active Cases 26,747
Loss of life 1310

Geographical distribution of active cases by regions:
Tirana 15654
Fier 1975
Durrës 1502
Shkodër 1341
Elbasan 1113
Vlora 1049
Lezha 1000
Korça 893
Berat 798
Gjirokastra 529
Dibër 486
Kukës 407