Komunikata e Policisë Elbasan:

Goditet një tjetër rast i tentativës për kultivim të bimëve narkotike.

Vihen në pranga tre shtetas, si dhe shpallet në kërkim policor bashkëpuntori i tyre.

Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike, shërbimet e Komisariatit të Policisë Elbasan, gjatë kontrollit të territorit, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative, evidentuar dhe goditën një tjetër rast të tentativës për kultivim të kanabisit.

Si rezultat nga specialistët për Hetimin e Krimit u arrestuan në flagrancë shtetasit:

I.H., 69 vjeç, A.H., 34 vjeç, dhe E.H., 40 vjeç, të tre banues në fshatin Balldren, Elbasan ( babai me dy djemtë)

Si dhe shpallet në kërkim policor shtetasi A.S., 28 vjeç, banues në fshatin Jetesh, Elbasan, bashkëpuntor i tyre

Këta shtetas, në bashkëpunim me njëri- tjetrin, në fshatin Jetesh, Elbasan, kishin kultivuar bimë narkotike, ku falë punës së mirëorganizuar dhe reagimit në kohë të shërbimeve të Policisë, u bë e mundur kapja dhe arrestimi i autorëve të dyshuar të kësja vepre penale

Vijon puna për kapjen e shtetasit të shpallur në kërkim policor dhe identifikimin e personave të tjerë që janë implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për veprimet e mëtejshme proceduriale.

Elbasan Police Communication:

Another case of attempted cultivation of narcotic plants is hit.

Three citizens are handcuffed, and their collaborator is declared wanted by the police.

Following the work to prevent, identify and crack down on criminal activity in the field of cultivation of narcotic plants, the services of the Elbasan Police Commissariat, during the control of the territory, based on information received on the operational road, identified and hit another case of attempt at cannabis cultivation.

As a result of the Crime Investigation specialists, the following citizens were arrested in flagrante delicto:

I.H., 69 years old, A.H., 34 years old, and E.H., 40 years old, all three residents of Balldren village, Elbasan (father with two sons)

A.S. citizen, 28 years old, resident in the village of Jetesh, Elbasan, is declared a police wanted person, their collaborator

These citizens, in cooperation with each other, in the village of Jetesh, Elbasan, had cultivated narcotic plants, where thanks to the well-organized work and timely response of the Police services, it became possible to catch and arrest the suspected perpetrators of this crime.

Work continues to apprehend the citizen declared wanted by the police and identify other persons who have been implicated in this criminal activity.

The investigative materials were forwarded to the Prosecutor’s Office at the Court of First Instance in Elbasan, for further procedural actions.