Zbardhen detaje të reja për ngjarjen e ndodhur 3 ditë më parë, ku 31-vjeçari Klajdi Sulo mbeti i plagosur. Burime bëjnë me dije Sulo ishte tentuar që të merrej peng nga një grup të rinjsh të përbërë nga 5 persona. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur rreth orës 19:00, në afërsi të Stadiumit në Patos.

I gjithë grupi është identifikuar, ku është vënë në pranga njëri prej tyre, teksa 4 të tjerët janë shpallur në kërkim. Bëhet fjalë për 24-vjeçarin e identifikuar me iniciale Xh. S., teksa janë në kërkim nga policia E. S., 28 vjeç; V. S., 23 vjeç; A. S., 24 vjeç dhe K. S., 32 vjeç, të katërt banues në Patos.

Sulo i ka shpëtuar rrëmbimit. Të rinjtë kanë tentuar ta fusin me forcë në një makinë, por ia ka dalë të shpëtojë duke ia mbathur me vrap. Për pasojë, ai është qëlluar 5 herë duke marrë plagë në pjesën e legenit dhe të shpatullës. Sulo aktualisht ndodhet në spital, ku ruhet nga forca të shumta policie. Nuk dihen ende shkaqet e kësaj ngjarje të rëndë.

Njoftimi i plotë i policisë
Zbardhet ngjarja e ndodhur mbrëmjen e datës 17.08.2020, ku mbeti i plagosur me armë zjarri shtetasi K. S., 31 vjeç. Arrestohet një prej autorëve, shpallen në kërkim katër të tjerë. Specialistët për Hetimin e Krimeve të Rënda në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, si rezultat i veprimeve të shpejta operacionale dhe i punës hetimore intensive, bënë të mundur zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe arrestimin e një prej autorëve dhe shpalljen në kërkim të katër autorëve të tjerë. Konkretisht u arrestua shtetasi:

Xh. S., 24 vjeç, banues në Patos. Gjithashtu u bë shpallja në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasve: E. S., 28 vjeç; V. S., 23 vjeç; A. S., 24 vjeç dhe K. S., 32 vjeç, të katërt banues në Patos.

Këta shtetas, në datën 17.08.2020, rreth orës 19:00, në afërsi të Stadiumit në Patos, në bashkëpunim me njëri tjetrin, kanë tentuar të rrëmbejnë me forcë dhe më pas e kanë qëlluar me armë zjarri shtetasin K. S., i cili ka mbetur i plagosur dhe aktualisht ndodhet në Spitalin Rajonal Fier, nën kujdesin e mjekëve.

Për këtë ngjarje, janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale 5 gëzhoja pistolete, si edhe 4 automjete të autorëve. Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprat penale “Vrasja me paramendim e mbetur në tentativë” , “Rrëmbimi ose mbajtja peng e personit e mbetur në tentativë” të kryera në bashkëpunim dhe “Armëmbajtja pa leje”.

New details are revealed about the event that happened 3 days ago, where 31-year-old Clyde Sulo was injured. Sources suggest Sulo was attempted to be taken hostage by a group of young people consisting of 5 people. It is about the event that happened around 19:00, near the Stadium in Patos.

The whole group has been identified, where one of them has been handcuffed, while the other 4 have been declared wanted. It is about the 24-year-old identified with the initials Xh. S., as they are wanted by police E. S., 28; V. S., 23 years old; A. S., 24, and K. S., 32, fourth resident in Patos.

Sulo escaped kidnapping. The young men tried to force him into a car, but he managed to escape by running away. As a result, he was shot 5 times, injuring his pelvis and shoulder. Sulo is currently in hospital, where he is being guarded by numerous police forces. The causes of this serious event are still unknown.

Full police notification
The event that took place on the evening of 17.08.2020, where the citizen K. S., 31 years old, was wounded with a firearm, is revealed. One of the perpetrators is arrested, four others are declared wanted. Specialists for the Investigation of Serious Crimes in the Local Police Directorate of Fier, as a result of rapid operational actions and intensive investigative work, made it possible to uncover the event, identify and arrest one of the perpetrators and declare four other perpetrators wanted. . Specifically, the citizen was arrested:

J.. S., 24 years old, resident in Patos. A search warrant was also issued and work is underway to apprehend the nationals: E. S., 28; V. S., 23 years old; A. S., 24, and K. S., 32, fourth resident in Patos.

These citizens, on 17.08.2020, around 19:00, near the Stadium in Patos, in cooperation with each other, tried to kidnap by force and then shot with a firearm the citizen KS, who remained injured and is currently in the Fier Regional Hospital, under the care of doctors.

For this event, 5 pistol cartridges were seized as material evidence, as well as 4 vehicles of the perpetrators. The materials were forwarded to the Prosecutor’s Office at the Fier Court of First Instance for the criminal offenses of “Attempted premeditated murder”, “Kidnapping or holding hostage of an attempted person” committed in collaboration and “Illegal possession of weapons”.