Një objekti në ndërtim i është vënë lëndë plasëse pak pas mesnate mbrëmë në Shëngjin. Uniformat blu njoftojnë se ngjarja ka ndodhur rreth orës 00:10 te Rana e Hedhun.

Lënda eksplozive i është vënë objektit në ndërtim në pronësi të shtetasit Liman Gjoka, 56 vjeç, banues në Tiranë.

Ndërkohë, si pasojë e shpërthimit ka vetëm dëme materiale. Policia ka mbërritur në vendngjarje dhe ka nisur hetimet për zbardhjen e plotë.

Po të njëjtit objekt i është vendosur tritol edhe rreth, tre javë më parë, më 19 nëntor.

Njoftimi i policisë:

Më datë 11.12.2020, rreth orës 00:10, në vendin e quajtur “Rana e Hedhun “, Shengjin, Lezhë, në një objekt në ndërtim në pronësi të shtetasit L.Gj.,56 vjeç,banues në Tiranë,ka shpërthyer një sasi e vogël dyshohet lëndë plasëse, ku si pasojë ka vetëm dëme materiale.

Menjëherë në vendngjarje kanë shkuar forcat e Policisë dhe grupi hetimor ku vijon veprimet për sqarimin e rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorit.

An explosive device was placed under construction shortly after midnight last night in Shengjin. The blue uniforms announce that the incident happened around 00:10 at Rana e Hedhun.

The explosive was placed in the building under the ownership of the citizen Liman Gjoka, 56 years old, resident in Tirana.

Meanwhile, as a result of the explosion there is only material damage. Police have arrived at the scene and have launched an investigation to fully clarify.

Abcnews.al learns that tritol was placed on the same object about three weeks ago, on November 19th.

Police notification:

On 11.12.2020, around 00:10, in the place called “Rana e Hedhun”, Shengjin, Lezha, in a building under construction owned by the citizen L.Gj., 56 years old, resident in Tirana, a small amount of suspected explosives, where as a consequence there is only material damage.

Police forces and the investigative group immediately went to the scene where the actions continue to clarify the circumstances of the event, identify and apprehend the perpetrator.