Një avion luftarak turk F-16 ka rrëzuar një avion Su-25, ka njoftuar Jerevani. Kjo ndodhi tre ditë pasi shpërtheu një konflikt ushtarak midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për rajonin e diskutueshëm Nago-Karabak. Zyrtarët në Jerevan thanë se incidenti ndodhi në hapësirën ajrore armene dhe se piloti humbi jetën. Sulmi ka ardhur disa orë pasi Ankaraja tha se do të ndihmonte Azerbajxhanin të zmbrapste “agresionin armen”, duke ofruar ndihmë diplomatike dhe ushtarake. Armenia tha më herët se ishte e përgatitur të përdorte raketa balistike ruse nëse Turqia vendos avionët e saj F-16 në mbështetje të ofensivës Azeriane.

Një zëdhënës i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan mohoi pretendimin e Jerevanit. Nërkohë Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit gjithashtu ka mohuar që një avion turk F-16 të ketë rrëzuar një aeroplan luftarak armen. Luftimet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit filluan të dielën, pasi ushtarët azerbajxhanas dhe armenë shkëmbyen zjarr me njëri-tjetrin.

A Turkish F-16 fighter jet has shot down a Su-25 aircraft, Yerevan has announced. This came three days after a military conflict erupted between Armenia and Azerbaijan over the disputed Nago-Karabakh region. Officials in Yerevan said the incident took place in Armenian airspace and that the pilot lost his life. The attack came hours after Ankara said it would help Azerbaijan repel “Armenian aggression” by offering diplomatic and military assistance. Armenia said earlier that it was prepared to use Russian ballistic missiles if Turkey deploys its F-16 aircraft in support of the Azeri offensive.

A spokesman for Turkish President Recep Tayyip Erdogan denied Yerevan’s claim. Meanwhile, the Ministry of Defense of Azerbaijan has also denied that a Turkish F-16 aircraft shot down an Armenian fighter plane. Fighting between Armenia and Azerbaijan began on Sunday after Azerbaijani and Armenian soldiers exchanged fire with each other.