Detaje të reja nga operacioni i ndërmarrë nga SPAK në bashkëpunim me antimafian italiane, për një grup të strukturuar kriminal në fushën e pastrimit të parave, ku i përfshirë ishte edhe biznesmeni i naftës Rezart Taçi.

Ndaj këtij të fundit, SPAK ka lëshuar një urdhër arrest, i cili nuk është ekzekutuar, pasi sipas burimeve të Fax News, Taçi nuk ndodhet në Shqipëri. Biznesmeni, referuar sistemit TIMS, prej dy muajsh ndodhet jashtë vendit, fillimisht me destinacion Italinë, dhe më pas Zvicrën.

Pas miratimit të masës së sigurisë dhe kontrolleve që janë bëre në banesën apo edhe vende të tjera ku dyshohej se ai mund të ishte policia nuk mundi ta gjejë. Strukturat u vunë në lëvizje dhe me urdhër të SPAK biznesmenit iu dërguan gjeneralitetet në Interpol duke u shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Ndërkohë që Policia ka arrestuar dy personat e afërt me biznesmenin Taçi, Artur Balla dhe Bledar Lilo, ky i fundit shofer i biznesmenit. Balla është familjar i Taçit, kunati i tij.

Të dy këta persona ishin duke kryer transaksionet financiare me bankat, për llogari të Taçit, i cili në fundin e këtij opeacioni do të merrte edhe përfitimin e tij financiar nga sipërmarrësi italian.

Si nisën hetimet për këtë grup kriminal

Në gusht Prokuroria Shqiptare Kundër Korrupsionit raportoi te prokurorët publikë në Palermo se kishte bllokuar një llogari të hapur nga sipërmarrësi në një bankë greke në Tiranë me afro 19 milionë euro nga institucionet zvicerane të kreditit.

Pas hetimeve që u zgjeruan mes dy vendeve u konkludua se kjo ishte një skemë e pastër e pastrimit të parave, ku të përfshirë ishin sipërmarrës italian nga njëra anë, dhe nga ana tjetër Rezart Taçi, biznesmen i naftës në Shqipëri.

Kush janë italianët e përfshirë, mes tyre biznesmeni që pastronte paratë e kryebashkiakut të vdekur të Palermos

Sipas mediave italiane Francesco Zummo, një sipërmarrës 90-vjeçar nga Palermo, i dyshuar si ortak i ish-kryebashkiakut mafioz Vito Ciancimino (i vdekur në 2002), përfundoi në arrest shtëpiak me akuzat për pastrim parash dhe vetë-pastrim të rënduar nga transnacionaliteti në kuadër të një hetimi nga Prokuroria Publike e Palermos dhe Prokuroria Shqiptare Kundër Korrupsionit (SPAK).

Është arrestuar edhe kontabilisti Fabio Petruzzella, vëllai i një magjistrati të Palermos, kontabilist me banim në Milano, dyshohet se e ka ndihmuar për të zhdukur 19 milionë euro nga konfiskimi, të cilat janë zhvendosur në një llogari bankare në Tiranë.

Hetimi përfshin gjithashtu një grup shqiptarësh që dyshohet se ndihmuan Zummo dhe bashkëpunëtorët e tij në operacionet e tyre financiare dhe Daniele Castagalli, të hetuar nga prokuroria e Napolit si pjesë e një hetimi tjetër.

Sipërmarrësi Zummo i hetuar dhe nga gjyqtari Giovanni Falcone

Ish-partneri i Ciancimino, Zummo u hetua gjithashtu nga gjyqtari Giovanni Falcone dhe u dënua në shkallën e parë me 5 vjet për ndihmë dhe nxitje dhe më pas u lirua në apel.

Në vitin 2001 u sekuestruan pasuri me vlerë rreth 150 milionë euro. Dhjetra të penduar e akuzuan atë se kishte transferuar shuma të mëdha parash me origjinë të paligjshme në institucione krediti jashtë vendit dhe veçanërisht në Zvicër, se kishte pastruar thesarin e Ciancimino-s dhe për “thesin” e ndërtesës së Palermos dhe se kishte qenë në të kaluarën “në dispozicion”, të Cosa Nostra.

Një pasuri e grumbulluar nga ndërtuesi i Palermos me pasuri të alternuara gjyqësore. Konfiskimi nuk kaloi në shqyrtimin e Gjykatës dhe Gjykatës së Apelit, e cila rregulloi për Zummo të vetmen masë të parandalimit personal, por ia ktheu pasurinë. Gjykata Supreme, megjithatë, anuloi dënimet dhe urdhëroi një aktgjykim të ri të shkallës së dytë, i cili vendosi konfiskimin e të gjithë trashëgimisë. Para dënimit, nga frika e një mase të re trashëgimore, ndërtuesi, sipas hetuesve, do të ishte përpjekur të zhdukte paratë duke i çuar jashtë shtetit.

Gushtin e kaluar, Prokuroria Shqiptare Kundër Korrupsionit raportoi në prokurorët publikë në Palermo se kishte bllokuar një llogari të hapur nga sipërmarrësi në një bankë greke në Tiranë me 19 milionë euro nga institucionet zvicerane të kreditit. Përgjimi ndaj tij është vendimtar. Në regjistrin e të dyshuarve është edhe djali i ndërtuesit, Ignazio.

Hetuesit u ndeshën për herë të parë në emër të Francesco Zummo, një ndërtues 89-vjeçar nga Palermo i konsideruar si partner i kryebashkiakut mafioz Vito Ciancimino dhe sot përfundoi në arrest shtëpie për riciklim, falë një shënimi të zbuluar në makinën e Michael Pozza-s, “personeli” i mafies kanadeze i gjetur i vrarë në ’79-ën në Toronto.

Më pas, në një letër kërkese të kryer si pjesë e hetimit të ‘Pizza Connection’, të koordinuar nga Giovanni Falcone në fillim të viteve 1980, doli se disa llogari rrjedhëse të Zummo ishin përdorur për operacione në lidhje me trafikun e drogës të quajtur “Lidhja me Pizza”. Pas ndërrimit të ngjarjeve ligjore, u sekuestruan një dënim me 5 vjet në shkallën e parë dhe më pas një lirim në Apel për mafioz dhe ndihmesë, apartamente, vila, makina, llogari bankare në Itali, Kanada dhe Ishujt e Virgjër për 200 milionë euro. .

Zummo dyshohej se fshihte një pjesë të pasurisë të ish-kryebashkiakut dhe shoqëroi dy herë fëmijët e Cianciminos në Kanada, duke i ndihmuar në blerjen e pasurive të paluajtshme. I ashtuquajturi fondi i Plutonit është gjithashtu ndër pasuritë që janë sekuestruar: një depozitë në një bankë zvicerane prej 12 milionë lekësh. Gjykata e seksionit të masave parandaluese, megjithatë, nuk konfiskoi pasurinë dhe urdhëroi Zummo të ishte masa e vetme e parandalimit personal për 5 vjet. Dënimi u konfirmua në Apel.

Ishte Gjykata e Lartë ajo që hodhi poshtë dispozitën dhe organizoi një apel të ri i cili, në vitin 2020, ndryshoi plotësisht kursin dhe konfiskoi thesarin e partnerit të Don Vitos. Njëmbëdhjetë kompani, qindra llogari rrjedhëse dhe prona që përbëhen nga shumë apartamente, vila, toka dhe ferma në Palermo dhe provincën e saj dhe pesë komplekse banimi në provincën e Sienës.

“Duke filluar nga fundi i viteve ’60, Zummo, me ish kryebashkiakun e ndjerë Vincenzo Piazza (i konsideruar këshilltar besnik i familjes mafioze të Palermo-Auditor) dhe me krahun e tij të djathtë besnik Francesco Civello, ishte ndër përgjegjës kryesor për skandalet e ndërtimit të Palermos, të krijuar nga Vito Ciancimino, duke krijuar kështu një perandori ndërtimi prej rreth 2700 pronash”.