World

Lost Golden City in Egypt / Biggest Discovery Behind Tutankhamun Tomb

Egjipti po i gëzohet zbulimit më të madh të bërë që pas gjetjes së varrit të Tutankhamunit. Bëhet fjalë për një qytet të artë...

Another cargo ship is stranded in the Suez Canal

Kanali i Suezit i cili përbën një prej rrugëve me strategjike të transportit ujor dhe që përbën më shumë se 12 përqind të të...

England takes the big step / Pubs, gyms reopen on Monday and you can stay out overnight

Kryeministri britanik, Boris Jonhson, konfirmoi se dyqanet, palestrat dhe parukeritë në Angli do të rihapen nga 12 Prill ndërsa pub-et dhe restorantet do të...

Angela Merkel plans ‘vaccine passports’ as pushes for stricter lockdown

Germany has announced plans to allow people vaccinated against Covid-19 certain privileges over their unvaccinated peers, in a significant step towards introducing so-called "vaccine...

Greece open amid virus surge to help save economy

ATHENS, Greece (AP) — Retail stores across most of Greece were allowed to reopen Monday despite an ongoing surge in COVID-19 infections, as the...

The female captain in Egypt says she was wrongly blamed for the Suez Canal

Egypt’s first female ship captain says she was subject to a fake news campaign blaming her for grounding the Ever Given container ship in...

U.N. clearing land mines near Colombian border

Venezuela's President Nicolas Maduro speaks during an event with the youth of Venezuela's United Socialist Party in Caracas CARACAS (Reuters) - Venezuela will ask the...

Guantanamo moves prisoners

WASHINGTON (AP) — A once-secret unit within the Guantanamo Bay detention center that had fallen into disrepair has been closed and the prisoners moved...

Latest News

Young people abduct and brutally rape the 27-year-old. He owed them money

2 citizens are arrested in flagrante delicto, for the criminal offenses "Illegal deprivation of liberty" and "Coercion through intimidation or violence to transfer property". Specialists...

New restrictive measures enter into force today

This Monday starts with a new curfew where the curfew from 20:00 will be extended by two hours until 22:00. A day ago, the Minister...

The husband kills the wife, the disabled son and the homeowners

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Italia. Mediat vendase kanë raportuar se një masakër me katër vrasje dhe një përpjekje...

Eight other toll booths

Qeveria ka parashikuar që edhe tetë rrugë të tjera në vend të taksohen dhe të bëhen me pagesë. Sipas skemës së taksimit të hartuar...

The woman who killed her children is arrested

Një 30-vjeçare u arrestua pasi dyshohet se vrau tre fëmijët e saj në Los Angeles të SHBA. Ata ishin të gjithë nën moshën 5...

Which blood group is Covid most affected by? Here is what doctor Alimehmeti says about the latest study

Mjeku Ilir Alimehmeti ka publikuar një studim të fundit të bërë nga studiuesit e Universitetit të Utah dhe Universitetit Stanford, i cili hedh poshtë...

He was killed with 6 bullets in front of the house, the images of the execution of the Greek journalist come out

Detaj të reja kanë dalë në sipërfaqe, përmes publikimit të një videoje në të cilën shfaqen 2 autorët, bashkëpunëtorë në vrasjes e gazetarit grek...

Politics

Socials

The Minister of Education Evis Kushi gives the important announcement: Starting from…

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka publikuar një postim në rrjete sociale, ku shkruan se në mandatin e ardhshëm të Partisë Socialiste, gjuha angleze...

Business

Currency Exchange, 10 April 202

Në kursin e Këmbimit Valutor sot vihet re një rënie e lehtë e Dollarit dhe Paundit Britanik. Ndërkohë Euroja dhe Franga Zvicerane kanë shënuar rritje të lehtë. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valuator të përditësuar: Dollari: Blihet 103.1...

Campaign / Foreign currencies decrease

Të gjitha valutat e huaja kanë shënuar rënie në tregun e brendshëm valutor gjatë ditës së sotme. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë,...

Currency Exchange, 06 April 2021

Në kursin e Këmbimit Valutor sot vihet re një rënie e lehtë e Euros dhe Frangës Zvicerane. Ndërkohë Paundi Britanik dhe Dollari kanë shënuar...

How do you get money? Biden signed $10B in mortgage help for homeowners

The latest COVID relief package signed into law by President Joe Biden sets aside billions for homeowners struggling to make their mortgage payments and...

Video News

Opinion

FITORET DUHEN MBROJTUR

Sport News

Briken Çalja snatches two medals in Russia

Briken Calja nuk zhgënjen as këtë herë duke mbyllur europianin e peshëngritjes me dy medalje, bronz në dygarësh dhe argjend në shtytje. Me 336 kg...

Lifestyle

Health

Extra

The owner catches the thief stealing, but makes the unusual gesture towards him

An unusual event has occurred in Georgia, where a restaurant owner has decided not to file charges against a thief who caught him stealing...

He found a large amount of money, the Albanian returned it to the owner

Një taksist nga Fushë Kosova pasi kishte gjetur një portofol me një shumë të madhe parash dhe me dokumente, i kishts dorëzuar ato në...

Top Ten

Another cargo ship is stranded in the Suez Canal

Kanali i Suezit i cili përbën një prej rrugëve me strategjike të transportit ujor dhe...

Science

Even among dinosaurs, this one was especially terrifying

A newly discovered species of meat-eating dinosaur in Argentina has been named the "one who causes fear" by the scientists who found a well-preserved skull of the ancient beast. A fearsome killer, the Llukalkan aliocranianus was "likely among the top...

A NASA helicopter lands on Mars before the main flight

Nasa's Ingenuity mini-helicopter has been dropped on the surface of Mars in preparation for its first flight, the US space agency said. The ultra-light aircraft...

Travel

Culture

Autos

The historical Albanian collection of RETRO cars is presented in Elbasan

Një aktivitet mjaft i veçantë është organizuar këtë të dielë në qendër të Elbasanit. Bashkia e Elbasanit, në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të...