Top News

World

6.5 magnitude earthquake hits US

Një tërmet me magnitudë 6.5 të shkallës rihter ka rënë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Tërmeti i regjistruar...

What will happen to the many Albanians stranded in Greece? The answer is given by Prime Minister Rama

Reagimi i Edi Ramës MIQ QË JENI NË GREQI ME LEJE 90 DITORE! QEVERIA GREKE NUK DO T’JU PENALIZOJË PËR SHKELJE TË PAVULLNETSHME TË AFATIT...

Only 3,000 killed, Chinese blame government: There are 42,000 dead in Wuhan alone!

Koronavirusi i ri, COVID-19 deri tani ka vrarë në të gjithë botën 34,000 njerëz. Sipas statistikave zyrtare, në Kinë, vendi ku lindi ky virus kanë...

The 4.3-magnitude earthquake hits Greece

Tërmeti me magnitudë 4.3 ballë godet Greqinë Një tërmet ka goditur Greqinë pak më parë. EMSC raporton se tërmeti ka qenë me magnitudë 4.3 të shkallës...

Germany makes important decision on “war” against COVID-19

Gjermania është një ndër shtetet që po menaxhon më së mirë situatën e koronavirusit të ri, COVID-19. Sipas të dhënave zyrtare të publikuara në WoldMeter,...

Trump / “We would do a great job if we had 100,000 deaths”

Presidenti Donald Trump ka zgjatur mbylljen kombëtare të Amerikës për një muaj, duke u përkulur para ekspertëve të shëndetit publik dhe realitetit shkencor, dhe...

US-China collision. Washington sues China, Beijing: Virus is ‘American’

  By Massimo Introvigne * In a recent article in Bitter Winter, I discussed the comments of US lawyer James Kraska on possible lawsuits against China,...

DW: What are Singapore’s four “secrets” against the pandemic

Europianët po e paguajnë reagimin e vonuar të qeverive europiane ndaj pandemisë së Coronës me kufizimin e lirisë personale dhe recesion të thellë. Europa...

Coronavirus takes the life of the Princess of Spain

Koronavirusi i merr jetën Princeshës së Spanjës Princesha Maria Teresa e Spanjës ka vdekur në moshën 86 vjeçare si pasojë e Covid 19. Lajmin e...

Italy/ Bergamo city without grandparents!

  Mjeku i fundit i familjes që humbi jetën në Bergamo nga koronavirusi ishte Vincenzo Leone, 65 vjeç. Në qytetin më të prekur të Italisë, kanë...

Latest News

Three new cases of COVID-19 identified in Elbasan. Positive mother with two daughters. He worked in the bank

Three new cases with CoVid 19 are suspected to be in Elbasan. 52-year-old mother and her 2 daughters 25 and 22 years old. While...

Rama concretizes “war” salaries, from drivers to doctors, here’s who benefits

Kryeministri Edi Rama nëpërmjet një komunikimi në Facebook ka folur mbi masat që po merr qeveria në lidhje me sitiatën që po kalon vendi. Ai...

Famous Netflix doctor discovers coronavirus vaccine, but has only one defect, immunity lasts …

Një mjek nga San Francisko i cili u bë i njohur në dokumentarin Netflix “Pandemic” njoftoi se ai dhe ekipi i tij kanë zbuluar...

Elbasan police extradite the 48-year-old to Italy. Here’s what he’s accused of

Komunikata e policisë Elbasan: Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, në zbatim të urdhrit të prokurorit të Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë...

Colides with roadside crashes, Range Rover driver, 29, dies in hospital

 Ka ndërruar jetë në spital shoferi 29-vjeçar i Range rover, i cili u përplas sot me anësoret e rrugës, në autostradën Tiranë-Durrës, pranë mbikalimit...

Notify family members, it’s very heavy! Highway Accident. Here’s the license plate

Një aksident i rëndë automobilistik ka ndodhur në aksin rrugor Tiranë-Durrës përafërsisht 2 km larg Vorës. Një automjet ka dalë nga rruga duke u përplasur...

Snow bleaches mountainous areas of Elbasan district, traffic jams on Lunik-Stebleve axis (Photo)

  Mëngjesin e këtij fillim prilli pothuajse në të gjitha zonat malore të Bashkive Librazhd, Prrenjas e Gramsh në Qarkun e Elbasanit kanë filluar reshje...

Politics

Socials

Tomorrow the increase in pensions begins. The decision enters into force

Rriten pensionet e pleqërisë, ato të banorëve të zonave rurale, pensionet e posaçme, etj. Po kështu, përfitojnë edhe ata që marrin pensione për invaliditet,...

War salary / List of activities that benefit (60 thousand people)

  Janë rreth 99 mijë subjekte në vend, të cilat janë të regjistruara si biznes i vogël, pra që kanë një qarkullim vjetor deri në...

Two categories for beneficiaries, who is forgiven and who benefits from the interest on electricity delays

227,556 subscribers benefit from government relief measures to forgive interest rates for electricity consumers. Of these beneficiaries, 205,228 are family and 22,340 business customers. 227,556...

List of names of grocery and supermarket owners who will serve the elderly with food

Lista e ushqimoreve dhe supermarketeve për qytetin tonë që kanë shprehur gadishmërinë tu shërbejnë transportin e produkteve ushqimore, për në banesa të moshuarëve është...

How to apply for a permit online by phone starting Monday

Dje përmes një postimi në rrjetin social Facebook, kryeministri Rama njoftoi se duke filluar nga dita e hënë në orën 05:00 të gjithë shqiptarët...

Rama: Small business gets war pay in early April, poor families doubling economic aid

  Kryeministri Edi Rama në video mesazhin e tij ka përsëritur disa herë se jemi në luftë duke iu tërhequr vëmendjen sidomos atyre që nuk...

Business

The euro’s decline begins. Here’s how much you exchanged today. The official exchange rate according to the Bank of Albania

  Nis rënia e Euros, dollarit dhe gjithë monedhave të tjera. Pasi arritën majën në pak ditë, sot ka nisur rënia e madje me disa pikë e euros që eshte edhe monedha bazë që këmbehet me lekun. Kursi zyrtar i këmbimit Banka...

The euro does not stop, it sets a new record in a few days. Here’s how much money was exchanged today

Monedha e përbashkët e ka nisur javën me një tjetër mbiçmim të fortë ndaj lekut. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro...

Coronavirus significantly strengthens currencies against the lek. Here’s the official exchange rate

  Euro vazhdon të fitojë terren ndaj monedhës kombëtare. Sot në tregun valutor një euro po blihet nga tregtarët për 128 lekë dhe po shitet...

Full list of businesses that can work without interruption and schedules

Ja lista e plotë e bizneseve që mund të punojnë pa pengesa dhe orare Pavarësisht masave kufizuese për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, 106 biznese...

The euro rises sharply, so is the official exchange rate for all currencies

Monedha e përbashkët ka shënuar një rritje të fortë në tregun vendas gjatë ditës së sotme, pas tre ditëve pushim zyrtar. Sipas kursit zyrtar të...

Video News

Opinion

Sport News

Former Marsille president dies of coronavirus, Lorik Cana: Honored to be your captain

  Pape Diof, ish-presidenti i Marsejës u nda nga jeta mbëmjen e djeshme, në moshën 68-vjeçare, pasi rezultoi i infektuar me koronavirus. Në Francë ai është...

The 25-year-old, is separated from the beloved life of the Argentine footballer

Një ngjarje tragjike ka tronditur së fundmi Argjentinën, teksa Melodi Pasini, e dashura e futbollistit, Rikardo Kenturion, ka humbur jetën pas një ataku kardiak. Ajo...

Football shocked, separated from life at a young age by Atletico Madrid footballer

  Lajmi është konfiruar nga vetë ekipi përmes një reagimi në faqen zyrtare ndërsa mësohet se bëhet fjalë për 14-vjeçarin Christian Minchola Sanchez, i cili...

The court decides the former national footballer. Klodian Duro: I didn’t threaten him, I went to clarify

Tirana court orders "house arrest" for former footballer Klodian Duro. The former national footballer was arrested by Tirana Police for violating a protection order and...

Lifestyle

Health

Extra

The Italian expresses gratitude for Albania and sings our national anthem

Kryeministri Edi Rama ka publikuar nē faqen e tij të ‘Facebook’ nje video të një qytetari italian që luan himnin shqiptar me violine në...

The most expensive spices in the world also grow in an area of ​​Elbasan

  Shafrani është ilaç natyral për stresin dhe depresionin. Dy mijë lekë të reja për një gram. Quhet ari i kuq. Është erëza më e shtrenjtë...

Albanian model married to Chinese billionaire delivers good news: We’re sending…

  Modeli shqiptar Rolando Lekaj, i cili prej vitesh jeton në Kinë, ku edhe është martuar me një shtetase kineze ka bërë të ditur një...

What is the 30-year tailoring from Elbasan that distributed 1000 free masks to police officers and

  ELBASAN- Anila Lici rrobaqepësja 30-vjeçare në këtë situatë emergjente që po kalon Shqipëria me situatën e CoVid-19, ka vendosur që të japë kontributin e...

The Albanian loses his life in Italy by Covid-19, his wife makes a late dedication: Irreplaceable!

  Një burrë shqiptar që jetonte në Itali ka humbur jetën nga Covid-19. Lajmin e hidhur e ka dhënë vetë bashkëshortja e tij me anë...

Albanian doctor writes to Rama from Italy: Who would have thought that…

  Kozeta Proko, mjeke shqiptare në Itali, i ka shkruar një mesazh kryeministrit Edi Rama, ku e ka falenderuar për nisjen e 30 kolëgeve të...

The doctor returns home but bursts into tears after stopping the boy to hug her

Mjeku kthehet në shtëpi, por shpërthen në lot pasi ndalon djalin ta përqafojë Pandemia e koronavirusit po alarmon gjithë botën dhe ndërsa të gjithë janë...

Every day facing death, the nurse bursts into tears as people clap her hands on the street

  Në ditët e sotme heronjt e vërtetë janë mjekët, infermierët dhe i gjithë personeli mjekësor, i cili është në ballë të situatës tragjike të...

Top Ten

The ‘magic’ medicine that is treating coronavirus / Famous Albanian doctor: Here’s how we treat patients. Russia and China with another breakthrough

Mjeku i njohur infeksionist Tritan Kalo ka folur për pandeminë që tashmë ka prekur shumë...

10 reasons why we should not be afraid of coronavirus

Pavarësisht nëse e klasifikojmë koronavirusin e ri si një pandemi, kjo është një çështje serioze....

Published graph showing when the coronavirus will peak in Albania

  Java që vjen do të jetë vendimtare për Shqipërinë për të kuptuar në çfarë përmasash...

Two cases of coronavirus in Elbasan. The number of people affected in Albania is 23. Statement of the Ministry of Health

Shkon në 23 numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri. "Ministria e...

The patient with coronavirus dies in hospital

Ka ndërruar jetë në reanimacion në spitalin e Durrësit, 73-vjeçarja e prekur nga koronavirusi duke...

Toyota vehicles

Toyota recall 3.4 million vehicles. The recall, which includes 2.9 million U.S. vehicles, covers 2011-2019 Corolla,...

Some special messages to wish your loved ones a Happy New Year

Edhe pak çaste na ndajnë nga nata e ndërrimit të viteve. Dhe ne mezi presim...

Scientists looking for immortality

Transplantimi i parë i kokës njerëzore mund të bëhet që në dekadën tjetër. Këtë e...

10 giants that exist in our real life

A keni parë ndonjëherë një Hulk iranian? Një Herkul Persian? Këtu është Sajad Gharibi i...

Most rarest children in the world

Njihuni me 6 fëmijët më të pazakontë në botë Këta fëmijë janë ndryshe nga kushdo që...

Science

NASA / Stunning images from Mars. This is how the planet will be populated by humans

Sonda e NASA-s në Mars, Curiosity, ka sjellë të tjera imazhe se si duket planeti i kuq. Daily Mail shkruan se fotoja e publikuar është bashkim i më shumë se 1.000 imazheve nga Marsi, që janë shkrepur gjatë 2019-s. Kjo...

Scientists: Here’s your cellphone link to the coronavirus

Koronavirusi mund të mbijetojë në sipërfaqe të vështira, siç janë ekranet e telefonit, deri në një javë dhe ofron rrugë të mundshme infeksioni, paralajmërojnë...

How good coffee is for health?

We’ve come a long way from the cans of Folgers that filled our grandparents’ cupboards, with our oat milk lattes, cold brews and Frappuccinos....

An asteroid passes near Earth these five days

Një i ashtuquajtur ‘objekt pranë Tokës’ do të kalojë pranë planetit tonë më 15 shkurt dhe ka një gjerësi prej 1 kilometër. Një shkëmb...

Uniquely, technology reunites the mother with the dead girl several years ago

Ky është momenti kur një nënë e mërzitur ka arritur të “ribashkohet” me vajzën e saj pasi një kompani VR ndërtoi një avatar të...

Travel

Culture

Autos

Citroen produces the car as a washing machine, at what price it is being sold

  Citroen ka prezantuar modelin “Ami”, një makinë e vogël elektrike e dizajnuar të kushtojë sa më lirë. Makina nuk është e shpejtë dhe duket si...

All changes to the Road Code

Të gjitha ndryshimet në Kodin Rrugor Ministria e Brendshme ka gati ndryshimet në Kodin Rrugor duke ashpërsuar gjobat ndaj shkelësve. Vërehet se është bërë një...

Ready for changes to the Road Code! Tough measures for new drivers and passers

Brenda kësaj jave Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit do të bëjnë publike propozimet që do t’i bëjnë Kuvendit për të ndryshuar Kodin...

A vehicle tax is waived

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor, njofton se në bashkëpunim me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë kanë kërkuar të bëhen disa ndryshime...