Nëna e peshëngritësit Pirro Dhima ka vdekur në Himarë. Trupi i saj u gjet pranë kazanëve të rakisë afër banesës së saj.

Lefteria Dhima dyshohet se kishte ndërruar jetë 3-4 ditë më parë prej një arresti kardiak.

Në trupin e saj janë parë shenja dekompozimi, por jo dhune.

Kush është Pirro Dhima?

Peshëngritësi i mirënjohur grek është tre herë kampion olimpik. Ai ka fituar medalje ari në Barcelonë 1992, Atlanta 1996 dhe Sydney 2000 kurse në Athinë 2004 mori medalje bronzi.

Ai ka lindur në Himarë nga prindër grekë dhe u rrit në Tiranë. Dhima ka përfaqësuar Shqipërinë në kampionatin europian të peshëngritjes në Aalborg dhe u rendit i 4-ti kurse vendi ynë i 3-ti. Gjithsesi me rënien e regjimit komunist në Shqipëri ai emigroi drejt Greqisë për të përfaqësuar shtetin fqinj.

Pas lënies së peshëngritjes ai u bë President i Federatës së Peshëngritjes në Greqi, më pas deputet i PASOK në parlamentin grek dhe së fundmi ka drejtor teknik i peshëngritësve në SHBA.

NJOFTIMI NGA POLICIA

Më datë 30.09.2021, në Himarë, është gjetur e vdekur pa shenja dhune, shtetasja L. Dh., 75 vjeçe, dyshohet vdekje natyrale, si pasojë e arrestit kardiak.