SHBA- SpaceX ndezi motorët e prototipit të tij Starship të lidhur në hapësirë ​​të enjten pasdite (8 shtator) në një provë dramatike që i vuri flakën peizazhit përreth. Të gjashtë motorët Raptor në automjetin Ship 24 të SpaceX u ndezën për pak kohë të enjten në orën 5:30 pasdite EDT (2130 GMT) në Starbase, objekti i kompanisë në Teksasin Jugor. Testi i “zjarrit statik” shënoi një tjetër hap drejt nisjes për Anijen 24, e cila është planifikuar të kryejë fluturimin e parë testues orbital të programit Starship në muajt e ardhshëm.

Zjarri statik zgjati vetëm disa sekonda, por flakët u dogjën në Starbase për pak kohë më pas. Testi ndezi një zjarr në bar që nxori zjarrfikësin lokal si një masë paraprake sigurie. Gjithashtu janë kapur pamjet e zjarrit statik të sotëm, të cilat mund t’i shihni në videon e mësipërme.

Starship është gjenerata e ardhshme e sistemit të transportit në hapësirë ​​të thellë të SpaceX, të cilin kompania po e zhvillon për të çuar njerëz dhe ngarkesa në Hënë, Mars dhe më gjerë. Automjeti përbëhet nga dy elementë plotësisht të ripërdorshëm, të cilët të dy fuqizohen nga motorët Raptor: një përforcues i madh i fazës së parë të quajtur Super Heavy dhe një anije kozmike e lartë 165 këmbë (50 metra) e fazës së sipërme të quajtur Starship.

SpaceX është duke u përgatitur për fluturimin orbital të Starship- it , i cili do të përfshijë Ship 24 dhe një Super Heavy të njohur si Booster 7. Kompania ka testuar të dy automjetet në Starbase gjatë muajit të fundit apo më shumë, duke kryer zjarre statike dhe punë të tjera. Më 31 gusht, për shembull, SpaceX ndezi tre nga 33 Raptors të Booster 7 , në zjarrin e parë statik Super Heavy për të përfshirë motorë të shumtë. (Pamjet e fluturimit të NASAS sugjerojnë se vetëm dy nga tre Raptors qëlluan siç duhet.) Dhe Anija 24 ndezi dy nga gjashtë Raptors e saj më 9 gusht.