SHBA-Pas tre përpjekjeve të dështuara për shkak të problemeve teknike dhe kushteve të motit, NASA po përgatitet sot të nisë misionin Artemis 1 në Hënë.

Agjencia hapësinore amerikane njoftoi të premten se po vazhdon të shtyjë përpara nisjen e misionit Artemis 1 pa pilot në datën e planifikuar, pasi një inspektim i raketës SLS zbuloi vetëm dëme të vogla për shkak të uraganit Nicole, i cili goditi Florida.

“Asgjë nuk e pengon” një nisje në atë datë, tha zyrtari i NASA-s Jim Free në një konferencë për shtyp.

Nisja e raketës SLS (Space Launch System), më e fuqishmja e ndërtuar ndonjëherë nga NASA, pritet në orën 08:04.

Misioni pa pilot Artemis 1 është një provë dhe nuk ka për qëllim uljen e kapsulës Orion, e cila është projektuar për të transportuar astronautë. Misioni do të zgjasë rreth 25 ditë dhe kapsula do të kthehet në Tokë më 11 dhjetor.

Raketa SLS mbeti në pikën e lëshimit në Qendrën Hapësinore Kennedy gjatë mbërritjes së uraganit Nicole. Megjithatë, erërat që e shoqëruan nuk i kaluan kufijtë e qëndrueshmërisë, sipas zyrtarit të NASA-s. Ai vuri në dukje se nëse NASA do të ishte informuar për një kërcënim të mundshëm nga cikloni, ai do ta kishte lënë raketën në ndërtesën e montimit për arsye sigurie.

Në fund të fundit, raketa ishte kthyer atje në fund të shtatorit për t’u mbrojtur nga uragani Ian dhe ishte kthyer në jastëk vetëm disa ditë para mbërritjes së cikloni Nicole. Më herët, dy tentativa lëshimi u ndërprenë në minutën e fundit për shkak të problemeve teknike.

Misioni pa pilot shënon fillimin e programit kryesor Artemis, i cili aspiron të dërgojë gruan e parë në Hënë që në vitin 2025. NASA planifikon të mbajë një prani të përhershme të astronautëve në Hënë, duke përfshirë ndërtimin e një stacioni hapësinor në orbitë rreth tokës satelitor.