Një 40-vjeçar ka vdekur dy ditë pasi u sulmua në një garazh, ndërsa policia arrestoi një djalë 15-vjeçar mbi incidentin.

Thomas Mallaby, 40 vjeç, u plagos rëndë në një stacion shërbimi në fshatin Annfield Plain, pranë Stanley, Co Durham, në orët e para të së Dielës.

Policia tha se vdekja nuk ishte “e lidhur në asnjë mënyrë” me problemet aktuale mbarëkombëtare mbi furnizimin me karburant.

Një djalë 15-vjeçar u arrestua të hënën në lidhje me incidentin dhe u lirua me kusht në pritje të hetimeve të mëtejshme, tha ai.

Zëdhënësi tha se gruaja dhe familja e Mallaby po mbështeten nga oficerë specialistë.

Mbikëqyrësi detektiv Dave Ashton, i cili po udhëheq hetimin, tha të Mërkurën: “Ky ishte një incident vërtet tragjik dhe mendimet e mia janë me familjen dhe miqtë e Mallaby pas humbjes së tyre shkatërruese.

“Ne po punojmë për të përcaktuar saktësisht atë që ndodhi, por unë do të doja të siguroja komunitetin se ne nuk po kërkojmë askënd tjetër në lidhje me këtë incident.

“Megjithëse incidenti ndodhi në pjesën e përparme të një stacioni karburanti, unë jam i etur të theksoj se nuk ishte i lidhur në asnjë mënyrë me çështjet aktuale të mungesës së karburantit.”