Kopenhaga ka konfirmuar reputacionin e saj si destinacioni global i ushqimit së momentit pasi ushqimet kryesore të tij përfunduan në vendin e parë dhe të dytë në çmimet 50 Restorantet më të Mirë të Botës 2021, të konsideruar gjerësisht si Oskarët e gastronomisë.

Restoranti “Noma” i kuzhinierit shqiptar Rene Rexhepi, i njohur për teknikat e tij të ushqimit dhe fermentimit, u shpall restoranti më i mirë në një ceremoni në Antwerp të Belgjikës, të martën në mbrëmje, raporton The Guardian.

William Drew, drejtori i ceremonisë së 50 Restoranteve më të Mira në Botë, tha se Noma “ka qenë ndoshta restoranti më me ndikim në gjeneratën e tij, duke vendosur standarde të reja në drejtim të kërkimit dhe burimit të përbërësve, zhvillimit dhe prezantimit të pjatave”.

Stafi në Noma – menyja aktuale e të cilit kushton 2,800 krona daneze (320 £), plus 1,800 krona për verërat shoqëruese.

Lista vjetore votohet nga më shumë se 1.000 gastronomë, përfshirë shkrimtarë dhe kritikë të ushqimit, kuzhinierë, restauratorë dhe ekspertë të kuzhinës ndërkombëtare, të cilët këtë vit ia dhanë vendin e dytë një restoranti tjetër me tre yje të Kopenhagës, Geranium.

Noma ka qenë simboli i kuzhinës “New Nordic” që nga viti 2004, kur Rexhepi dhe bashkëthemeluesi i restorantit, Claus Meyer, iu bashkuan 10 kuzhinierëve të tjerë nordikë në publikimin e një manifesti prej 10 pikash që synonte zhvillimin e “kuzhinës autentike” të rajonit.

Manifesti theksoi “pastërtinë, thjeshtësinë dhe freskinë”, nxiti një mbizotërim të ushqimeve sezonale dhe hiperokale, dhe inkurajoi restorantet të zhvillojnë receta tradicionale nordike të peshkut dhe mishit duke ringjallur dhe përshtatur teknikat më të vjetra të tilla si marinimi dhe kriposja.