Kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen, është sulmuar dhe goditur nga një burrë në qendër të Kopenhagenit të premten, njoftoi agjencia e lajmeve Ritzau, duke cituar policinë dhe zyrën e kryeministres.

Autori u arrestua menjëherë pas incidentit.

Sipas policisë, kryeministres i është afruar një burrë dhe më pas e ka goditur me grusht.

“Jeta e saj nuk është në rrezik, por Frederiksen është tronditur shumë”.