Duke u rritur, ndoshta ju është thënë se duhet të flini pa të brendshme për të lënë zonat tuaja intime të “ajrosen” gjatë natës. Ose ndoshta nuk keni qenë kurrë një adhurues i të fjeturit nudo në shtrat. Por a ka një përgjigje “të drejtë” kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj – dhe a ndryshon ai sipas seksit? Ne folëm me mjekët për të zbuluar më shumë.

Së pari, dijeni se debati për të fjeturit me të brendshme kundër të fjeturit pa të brendshme nuk është i mbështetur nga shumë kërkime, tha urologu Dr. Aaron Spitz në Orange County, Kaliforni.

Tema e të fjeturit nudo nën çarçafë nuk diskutohet në mënyrë rutinore në konferenca akademike dhe një rishikim i literaturës nuk do të sjellë ndonjë studim erudit mbi këtë temë.

Dr. Sherry Ross – një OB-GJIN dhe autore e “She-ology: Udhëzuesi përfundimtar për shëndetin intim të grave.” – tha se me të vërtetë varet nga zgjedhja personale.

Nuk ka përgjigje të drejtë apo të gabuar nëse vendosni të flini me apo pa të brendshme.

Dhe ndërsa nuk ka konsensus shkencor për këtë çështje, ka disa faktorë që duhen marrë parasysh kur të vendosni se çfarë është e duhura për ju. Ne folëm me një grup ekspertësh për të marrë mendimin e tyre.

Ju mund të dëshironi të vishni të brendshme në shtrat nëse…

“Nëse jeni dikush që ka shumë sekrecione vaginale ose jeni gjatë periodave, gjumi me të brendshme “mund të jetë alternativa juaj më e mirë për të parandaluar një rrëmujë gjatë natës deri në mëngjes”, tha Ross.

Ata me organe gjenitale mashkullore, nga ana tjetër, mund të përjetojnë siklet – veçanërisht në testikujt e tyre – nëse janë pa të brendshme “për shkak të ngjeshjes që mund të ndodhë nga kofshët e tyre ose dysheku, ndërsa ata kthehen nga njëra anë në tjetrën në gjumë”, tha Spitz.

Nëse ky është një problem për ju, ai rekomandon të flini me një palë të brendshme për të parandaluar çdo shtrëngim të pakëndshëm. Një gjë tjetër për t’u marrë parasysh: Veshja e të brendshmeve në shtrat do të thotë që organet tuaja gjenitale nuk janë në kontakt të drejtpërdrejtë me pizhamet ose çarçafët tuaj. Kështu që ju mund t’i lani ato pak më rrallë – gjë që është një plus nëse ju urreni të lani rroba.

Fjetja me të brendshme mund të mbrojë gjithashtu uretrën, tubin që lidh fshikëzën me pjesën e jashtme të trupit, nga irrituesit ose infeksionet, vuri në dukje Spitz. Për shembull, “çarçafët në hotele dhe shtëpitë e miqve mund të lahen me detergjentë që mund të shkaktojnë acarim në uretrën e disa individëve,” tha ai. “Të brendshmet, madje edhe ato të lirshme, do të shërbejnë si një pengesë mbrojtëse për uretrën.”

Spitz paralajmëroi gjithashtu se është e mundur që uretra të kontaminohet nga bakteret në shtratin ku prapanica e zhveshur e një personi është fërkuar me çarçafët.

Meqenëse shumica e njerëzve nuk i ndryshojnë çarçafët çdo ditë, është mirë të keni veshur të brendshme, duke pasur mbrojtje ndaj çarçafëve, jo vetëm për bakteret, por për rrjedhjen e urinës ose emetimet e spermës gjatë natës që mund të ndodhin për disa.

Megjithatë, jo çdo palë të brendshme në sirtarin tuaj është e përshtatshme për gjumë. Ju do të dëshironi të zgjidhni një opsion që është i rehatshëm dhe i bërë nga materiale që ajrosen.

“Pambuku dhe bambuja janë zgjedhje të mira për të brendshme, pasi ato janë të buta, thithëse dhe ajrosëse”, tha Dr. Aanand Geria, një dermatolog në Geria Dermatology në Verona, New Jersey.

Për gjumin, Ross tha se rekomandon veshje të brendshme me mbulim të plotë se sa tangat, sepse “dizajni anatomikisht jo miqësor i tangave e bën më të lehtë për bakteret e dëmshme të zorrës së trashë të gjejnë rrugën e tyre në vaginë dhe fshikëz”, gjë që mund të rrisë rrezikun e infeksionit.

Nëse jeni shqetësuar ndonjëherë se të brendshmet e ngushta mund të ndikojnë në fertilitetin tuaj, një studim i Universitetit të Harvardit të vitit 2018 zbuloi se mund të ketë disa përfitime nga veshja e mbathjeve të lirshme në vend të bokserave të shkurtra që tentojnë të ngrohin skrotumin. (Studiuesit shikuan zakonet e përgjithshme të veshjes së të brendshmeve të meshkujve, jo veçanërisht të brendshmet e tyre gjatë natës.) Por studime të tjera kanë sugjeruar se zgjedhja e të brendshmeve nuk bën ndonjë ndryshim të dukshëm në rezultatet e fertilitetit.

Dhe shpresojmë se kjo është e vetëkuptueshme, por nëse jeni duke fjetur me të brendshme, sigurohuni që të jenë një palë të pastra – jo ato me të cilat keni shkuar për të vrapuar më parë. Dermatologu Dr. Joshua Zeichner, profesor i asociuar i dermatologjisë në Spitalin Mount Sinai në Nju Jork, tha se:

Meqenëse të brendshmet vijnë në kontakt të ngushtë me lëkurën, ajo është e ekspozuar ndaj djersës, vajit, papastërtisë, mikroorganizmave si bakteret apo kërpudhat, madje edhe lëngjet trupore. Fjetja me të brendshme të ndotura mund të kontribuojë në acarime të lëkurës apo edhe infeksione.

Dhe mund të dëshironi të flini nudo nëse…

Nëse djersitni shumë gjatë gjumit ose jeni të prirur ndaj kushteve të caktuara të lëkurës ose organeve gjenitale, atëherë mund të jetë më mirë të flini pa të brendshme për t’i mbajtur gjërat më të thata dhe më të rehatshme ‘aty poshtë’, shpjegoi Geria. Veshja e të brendshmeve të ngushta ose që nuk ajrosen mund të bllokojë lagështinë në zonën gjenitale, duke krijuar një mjedis të lagësht ku lulëzojnë bakteret dhe kërpudhat, tha ai.

Për shembull, nëse keni të bëni me kruajtjen nga kërpudhat – një infeksion mykotik i zonës së ijeve – atëherë të flini nudo mund të jetë një ide e mirë, tha Zeichner, pasi mund të lejojë që zona të thahet dhe të mos mbajë lagështinë që nxit rritjen e tepërt të kërpudhave.

Dhe nëse keni një histori të infeksioneve vaginale ose kruajtjes, atëherë “ju është më mirë të flini nudo për të lejuar që lëkura e vulvës dhe vaginës të marrë frymë,” tha Ross. Edhe nëse nuk jeni të prirur për probleme me lëkurën ose organet gjenitale, mund të shihni se thjesht ndihet mirë të flini pa të brendshme, pasi i jep kësaj zone të ndjeshme të trupit një pushim nga mbulimi me pëlhurë gjatë gjithë ditës. Plus, duke bërë kështu mund të parandaloni grumbullimin e baktereve që mund të çojnë në puçrra ose erëra të pakëndshme atje poshtë, tha Ross.

Gjëndrat e djersës dhe gjëndrat e flokëve janë të prirura ndaj grumbullimit të papastërtive ashtu si çdo zonë tjetër e trupit me qime dhe djersë.

Vlen të përsëritet se nëse jeni duke fjetur pa të brendshme, duhet të konsideroni të lani pizhamet dhe shtratin tuaj më shpesh për t’i mbajtur gjërat higjienike. E gjithë kjo, ajo që vishni në shtrat (ose jo) përfundimisht del në rezultatin në atë që ju ndiheni mirë dhe ju ndihmon të bëni një gjumë të mirë. Nëse ajo që po bëni aktualisht po funksionon për ju, atëherë nuk ka nevojë të bëni një ndryshim. Por nëse nuk funksionon, nuk mund të jetë e dëmshme të ndryshoni gjërat. /Top Albania Radio/