Fituesi i Eurovizionit Nemo theu trofeun e tij vetëm pak minuta pasi u kurorëzua fitues i konkursit të këngës, gjatë finales të së shtunës.

24-vjeçari nga Zvicra, i cili është fituesi e parë jo-binar i konkursit, shënoi 365 pikë me juritë dhe 226 nga publiku për gjithsej 591 me këngën e tij “The Code”.

Pasi mori trofeun nga fituesja e Suedisë 2023, Loreen, ai i emocionuar u ngjit në skenë për performancën e tyre të fundit.

Duke përfunduar performancën, ylli ra në dysheme dhe tundi me pasion mikrofonin prej xhami në ajër.

Por ndërsa ylli shkoi të ngrihej përsëri, Nemo përplasi trofeun në skenë ndërsa përpiqej të balanconte veten për t’u ngritur.

Kur këngëtari më në fund arriti të qëndronte në këmbë, gjysma e trofeut ishte shtrirë në skenë dhe gjysma tjetër ishte në dorën e tij.