Gjykata angleze jep versionin zyrtar të vdekjes së 22-vjeçarit shqiptar Algert Lleshi.

5 muaj nga ngjarja tragjike, gjykata në Maidstone në Angli, thotë se shkaku u vdekjes së tij ishe një gropë.

Një dëshmitar okular deklaroi para Gjykatës se i riu u rrotullua papritmas me biçikletën e tij dhe u përmbys.

Ai ra menjëherë pa ndjenja dhe erdhi në vete vetëm shtatë minuta më vonë në momentin kur dy shoferë dhe një infermiere jashtë detyrës i shkuan në ndihmë.

Kur policia dhe ambulanca erdhi, ai ishte i vetëdijshëm dhe ishte ulur në rrugë.

I riu e mori veten dhe arrti të hynte në ambulancë, por ankohej vazhdimisht për dhimbje në kokë. Më pas ai humbi sërish ndjenjat dhe u përmend pas dy minutash.

Ai u transferua në spitalin William Harvey, ku u zbulua se kishte pësuar një dëmtim traumatik në tru.

Gjendja e tij u përkeqësua dhe ai u transferua në spitalin King’s College për një operacion urgjent.

Fatkeqësisht, 22-vjeçari nuk u zgjua kurrë dhe u shpall i vdekur më 5 qershor, tre ditë pas aksidentit.