Një tërmet i fuqishë goditi sot oishullin e Kretës në Greqi. Nga bilanci paraprak rezulton se një shtetas ka humbur jetën dhe 9 të tjerë janë plagosur

I ndjeri është një nga tre personat e bllokuar që ishin në kishën e Profitis Ilias, 9 të plagosur janë dërguar në spitale dhe Qendra shëndetësore. Nuk ka persona të tjerë të bllokuar

Tërmeti i fortë prej 5.8 Rihter në Kretë i rënë sot në mëngjes shkaktoi panik dhe frikë të banorët.

Viktima ishte një nga tre punëtorët që ishin bllokuar në kishën e Profetit Elias në Arkalochori. Sipas informacioneve të protothema.gr, kupola e kishës u shemb, si rezultat i së cilës punëtori u plagos për vdekje.