Elbasani nis festën! Përfundon numërimi në 150 nga 224 qendra votimi, ndërsa Gledian Llatja është në avantazh ndaj rivalit të tij nga radhët e koalicionit “Bashkë Fitojmë”, Luçiano Boçi.

Sipas rezultateve të deri më tanishme të publikuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, kryebashkiaku socialist dhe njëherazi kandidati i PS-së për një tjetër mandat në Elbasan, Llatja, është në epërsi me 4537 vota, përballë Boçit i cili ka mundur të sigurojë 20286 vota ose rreth 44% votave.

Sikurse shihet edhe më poshtë, kandidati socialist ka mundur të sigurojë 24823 ose rreth 55% të votave deri më tani.