Dy tërmete brenda një minute kanë shkundur Iranin.

Një i vdekur dhe qindra të plagosur, dëme të pallogaritshme materiale, janë raportimet e para. Por ende çshtë fillimi. Bilanci pritet të përkeqësohet.

Esmaeil Bayramnejad, kreu i Qendrës Sizmologjike Iraniane, i tha televizionit shtetëror se dy lëkundjet me magnitudë 6.4 dhe 6.3 goditën respektivisht ne një minutë në një zonë pranë ishullit Qeshm, afër qytetit port të Bandar Abbas, të dielën pasdite.

Tërmetet u ndjenë në provincat fqinje, përfshirë Kermanin, si dhe në Dubai në Emiratet e Bashkuara Arabe. Disa pasgoditje u raportuan në orët në vijim në Iran.

Viktima vdiq kur një shtyllë elektrike ra mbi të teksa po ecte në një rrugë në Bandar Abbas. Videot në mediat sociale treguan gjithashtu pjesë të malit Geno në Bandar Abbas duke u shembur.

Zyrtarët e urgjencës i thanë televizionit shtetëror se deri më tani nuk janë raportuar viktima apo dëme të mëdha.

Presidenti Ebrahim Raisi urdhëroi një mbledhje të menjëhershme të kabinetit të tij për të diskutuar masat për të garantuar sigurinë e zonave të prekura. Ai gjithashtu urdhëroi zëvendëspresidentin e tij të parë, Mohammad Mohkber, të udhëtonte në Hormozgan për të vlerësuar personalisht situatën.

Në mënyrë të frikshme, tërmetet vijnë një ditë pasi një deputet i lartë në Bashkinë e Teheranit njoftoi se një varrezë e madhe me një sipërfaqe prej 13 hektarësh po përgatitet për të mund të strehojë viktimat e një tërmeti potencialisht vdekjeprurës në kryeqytet.

Ekspertët kanë paralajmëruar prej vitesh se Teherani një ditë mund të goditet nga një tërmet i madh, pasi ndodhet afër vijave të thyerjes.