Tre fëmijët që shihni në foto nuk jetojnë më. Ato humbën jetën një pas një nga vdekje të mistershme që kanë nxitur Prokurorinë për të kryer një hetim të thelluar.

Irisi, Malena dhe Xhorxhina, u shuan një e nga një duke pikëlluar prindërit e tyre në Patra të Greqisë, raporton noa.al.

Autoritetet thanë se dosja hetimore kaloi nga Patra në Athinë për një hetim më të plotë.

“Dosja me tre vajzat e së njëjtës familje që vdiqën në vetëm tre vite në Patra do të kalojë në Asfalea Attica. Prokuroria ka urdhëruar një hetim paraprak për zbardhjen e plotë të shkaqeve të vdekjes së vogëlusheve” thuhet në njoftimin zyrtar.

Çështja konsiderohet veçanërisht e rëndë dhe për këtë arsye Prokuroria e Patrës ia ka përcjellë dosjen Prokurorisë së Atikës.

Mjekët, personeli infermieror dhe mjedisi familjar do të hetohen nga Prokuroria.

Familja i dha lamtumirën të enjten e kaluar Xhorxhinës 9-vjeçare, pak më shumë se një vit pasi kishte vdekur e vogla Irisi e cila u shua disa muaj pasi kishte humbur jetën edhe Malena.

Çfarë thonë mjekët

Mjeku në Athinë, Sotir Buziani, i cili ka kryer nekropsi-autopsinë e 9-vjeçares Xhorxhina, thotë se nuk është përcaktuar ende arsyeja e dështimit të zemrës së vogëlushes.

“Nuk mund ta besoj që ky fëmijë u shua kaq papritur. Askush nga ne nuk mund ta besojë. Çfarë të them, po pres me padurim të shoh ekzaminimet histologjike dhe toksikologjike”, tha mjeku.

Sipas raportit të tij, vdekja e fëmijës është “e paqartë” dhe shkaku mund të shihet përmes ekzaminimeve të specializuara në organet e të voglës. Edhe nëse ekzaminimi histologjik është “i pastër”, shkencëtarët janë të vendosur të kërkojnë hetime të mëtejshme.

9-vjeçarja Georgina pati një problem në zemër në pranverën e vitit 2021. Deri në korrik ajo qëndroi e shtruar në spital. Në prill 2021, mjekët e Repartit të Kujdesit Intensiv të Pediatrisë, të drejtuar nga Andrea Iliadi, kishin bërë një betejë të madhe për të mbajtur gjallë vajzën e tretë të familjes që po mbante zi për dy fëmijë që u ikën dy vitet e fundit.

Mjekja Angeliki Tsiola kishte kryer nekropsinë e fëmijës së dytë, Irisit. Ajo vuante nga një sëmundje e rrallë e zemrës. Ajo kishte një qepallë. E ashtuquajtura agjenezë e nyjeve sinusale ka të bëjë me degjenerimin e qelizave që përbëjnë të ashtuquajturin stimulues kardiak natyral të zemrës (nyja sinusale). Diçka që ndodh me moshën dhe trupi nuk mund t’i përgjigjet funksionit të prodhimit të rrahjeve të zemrës në frekuencën e duhur.

Problematik është edhe fakti që vogëlushja ka ndërruar jetë para kohe nga kjo sëmundje.

Familja, lëshoi një deklaratë ku shprehu mbështetjen që “më në fund Prokuroria po heton 3 vdekjet në spitalin e fëmijëve në Patra”.

Si ndodhën 3 vdekjet?

Në vitin 2019, Malena ishte tre vjeçe e gjysmë. Mjekët thanë fillimisht se vdekja erdhi nga shkaqe të papritura e të paqarta kurse më vonë thanë se ajo vdiq nga dështimi i mëlçisë dhe edemës pulmonare. Rasti po hetohet.

Në vitin 2021, vdes Irisi gjashtë muajshe. Edhe për të u tha i njëjti shkak fillestar vdekjeje, por pas ekzaminimeve histopatologjike thanë se vdekja e foshnjës ka ardhur nga mosfunksionim i nyjeve sinusale. Por vdekja e papritur erdhi në kushtet kur mjekët ishin shprehur se me një sëmundje të tillë fëmijët jetojnë jo më pak se 15 vjet.

Shkak i vdekjes së fundit, të Xhorxhinës së vogël, në moshën 9-vjeçare, është sërish i njëjtë nga spitali në Patra, ndërprerja e menjëhershme e jetës për shkaqe të paspecifikuara. Tani ata presin rezultatet e ekzaminimeve histopatologjike që të mund të “hedhin dritë” mbi shkaqet e vdekjes së saj. Marrë nga Noa.al