ZVICER – Ka filluar numërimi mbrapsht për çmimin “Lojtari më i mirë i FIFA-s për meshkuj 2023” . Në fakt, janë bërë të ditur emrat e dymbëdhjetë finalistëve që konkurrojnë për çmimin e lakmuar që iu dha Leo Messit sezonin e kaluar. Çmimi i jepet lojtarit më të mirë të vitit kalendarik në bazë të votave të marra nga disa përfaqësues të mediave, komisionerët teknikë dhe kapitenët e ekipeve kombëtare. Të nominuar janë edhe dy protagonistë të mëdhenj të Scudetto-s së Napolit sezonin e kaluar: Victor Osimhen dhe Khvicha Kvaratskhelia. Me një sy gjithmonë të kthyer nga Seria A, në listë është edhe ish-lojtari i Interit, Marcelo Brozovic. Skuadra më e përfaqësuar është Manchester City me pesë lojtarë përveç Gundogan që tashmë është transferuar te Barcelona. Gjithashtu konkurrojnë për çmimin “Trajneri më i mirë në çmimet më të mira të FIFA ” janë Luciano Spalletti dhe Simone Inzaghi.

LOJTARI MË I MIRË: 12 FINALISTËT
Julián Alvarez (Argjentinë, Manchester City)
Marcelo Brozović (Kroaci, Al-Nassr)
Kevin De Bruyne (Belgjikë, Manchester City)
Ilkay Gundogan (Gjermani, Barcelona)
Erling Haaland (Norvegji, Manchester City)
Rodripa (S , Manchester City)
Khvicha Kvaratskhelia (Gjeorgji, Napoli)
Kylian Mbappé (Francë, PSG)
Lionel Messi (Argjentinë, Inter Miami)
Victor Osimhen (Nigeri, Napoli)
Declan Rice (Angli, Arsenal)
Bernardo Silva (Portugali, Manchester City)

TRAJNERI MË I MIRË

Ka edhe dy trajnerë italianë në garë për çmimin “Trajneri më i mirë në çmimet më të mira FIFA”. Këta janë Luciano Spalletti , protagonisti i fitores së Scudetto-s me Napolin dhe Simone Inzaghi , i aftë për të kaluar në finalen e Champions League me Interin. Gjithashtu konkurrojnë për çmimin Pep Guardiola (Manchester City), Xavi (Barcelona) dhe Ange Postecoglou (ish Celtic tani në Tottenham).