Kombëtarja gjermane me Rudi Voller si i përkohshëm mundi 2-1 ndaj Francës dhe mori fitoren e parë që nga marsi.

GJERMANI – Ditët e fundit kanë qenë kritike për kombëtaren gjermane. Vargu i rezultateve të dobëta dhe imazhi i dobët panë shkarkimin e Hansi Flick, me Rudi Voller të ulur në stol kundër Francës si kujdestar.

Gjermania priti francezët në një miqësore në “Signal Iduna Park”, duke mposhtur 2-1 rivalët e kombëtares në kualifikueset e “Euro 2024” dhe duke u rikthyer te fitorja pas gati gjashtë muajsh dhe gjashtë ndeshjesh.

Ekipi i DFB-së hyri më i fortë në ndeshje dhe që herët patën fatin të kalojnë në avantazh. Skuadra vendase pas një vjedhjeje lëshoi ​​topin në mënyrë të shkëlqyer. Ai mbërriti te Henrichs, i cili nga e majta u kthye në zemër të zonës, ku Miller shënoi.

Më pas blutë filluan ta mbanin topin në këmbë, kishin më shumë finale, por gjermanët mbajtën epërsinë.

Në pjesën e dytë, Gjermania arriti të balancojë sërish lojën, duke e mbajtur topin në këmbë për më shumë kohë. Dhe në minutën e 87-të ata ia dolën të dyfishojnë epërsinë.

Havertz ushqeu shkëlqyeshëm Sané në të djathtë dhe ai shënoi 2-0. Pak më vonë, natyrisht, Franca ngushtoi shifrat, pasi Griezmann goditi saktë portën nga pika e penalltisë në minutën e 89-të, duke bërë rezultatin përfundimtar 2-1.

html (crazyvidup.com)