I dashuri i 23-vjeçares Ifigenia Mitska e cila është mes viktimave të aksidentit hekurudhor në Greqi, ka folur për momentet që përjetuan pas përplasjes së trenit në Larisa. Siç ka treguar i riu, ai dhe 23-vjeçarja ndodheshin në vagonin 3 të trenit ‘Intercity 62’ dhe po ktheheshin nga Athina.

“Nga përplasja janë thyer xhamat. Ifigjenia ishte varur nga dritarja dhe unë e mbaja me gjithë forcën time. Po bëja thirrje për ndihmë, në një moment më ndihmoi një fëmijë tjetër, e zbritëm dhe e çuam në pikën e parë, prej nga dilnin njerëzit ”, ka raportuar fillimisht ai.

“E vendosëm në sedilje, sepse ishte serioze dhe nuk doja ta lëndoja dhe dola jashtë për të thirrur zjarrfikësit. U përpoqa të kthehesha, por nuk më lanë dhe më çuan në ambulancë. Që atëherë i humba gjurmët e saj. Unë pyesja dhe askush nuk më përgjigjej”, tha i riu.

Sipas tij, Ifigenia ishte pa ndjenja dhe nuk e dinte se sa e rëndë ishte gjendja e saj. Zjarrfikësit i thanë se do ta merrnin përsipër ta nxirrnin jashtë, por nuk e lanë të qëndronte në vendngjarje për të parë se në fakt e kishin zbritur nga treni. E motra i kishte folur pak para se të hynte në tren. Ifigenia i tha asaj se sa bukur kishte kaluar dhe ajo dukej shumë e lumtur, shkruan Protothema.gr. Ajo kishte kontaktuar edhe nënën e tyre dhe i kishte thënë të flinte sepse do të ishte vonë dhe babai i partnerit do ta merrte në shtëpi. Fatkeqësisht, Ifigenia ishte ndër ata që nuk u kthyen më në shtëpi.