Nuk reshtin vrasjet mes çifteve në Greqi. Brenda pak muajsh janë regjistruar disa raste tragjike.

Një tjetër vrasje ka tronditur Greqinë! Një 54-vjeçar ka vrarë ish-gruan e tij, 48 -vjeçare, duke goditur disa herë me thikë. Në një kohë kur Ampelouzos, një fshat me pak më shumë se 300 banorë në komunën e Gortyna në Heraklion, pret të marrë në krahë trupin e 48-vjeçares Nektaria në orën 2 të mesditës, mbetet e paqartë se pse 54-vjeçari, ish-bashkëshorti që i preu fillin e jetës me tetë thika do të dërgohet sot në Prokurorinë Publike të Lassithit.

Ai deri në orët e vona të ditës së djeshme po trajtohej nën roje në spitalin e Peristrës, pasi me të njëjtën thikë ishte plagosur në gjoks.

“Ai ka dy dëmtime të dëmtime të organit në kraharorin e majtë. Njëra sipërfaqësore, tjetra pak më e thellë. Mjekët e trajtuan, ndërsa nuk kishte nevojë për ndërhyrje kirurgjikale”, shpjegoi komandanti i spitalit të Perispetrës, Manolis Kallionakis.

Perdja e trillerit të Perispetrës që mbajti pa frymë të gjithë Greqinë mëngjesin e së premtes ka rënë pak para orës 16, kur vrasësi është dorëzuar në polici i gjakosur dhe i rrahur nga i ftohti, pas negociatave që zgjatën shtatë orë të tëra.

Sipas dëshmive, 54-vjeçari ka tentuar të arratiset nga vendi i krimit me motoçikletën e tij, por është dëmtuar dhe është detyruar ta lërë atë. Kështu, ai ka shkuar në buzë të shkëmbit të Peristerës dhe ka kërcënuar se do të binte në boshllëk nëse afrohej policia.

Edhe negociatori i EL.AS. i cili u thirr në vendngjarje, i gjeti të errët në përpjekjen e tij për ta bindur të dorëzohej, pasi ai ishte dukshëm i mërzitur dhe se bërtiste se nuk mund të përballej më me katër fëmijët e tij, Konstantinos 25 vjeç, Manos 22 vjeç. dhe binjaket Xheni dhe Katerina 18-vjeçare.

Për këtë arsye djali i tij i madh u thirr në vendngjarje duke u përpjekur ta bindte, duke i thënë se ai dhe vëllezërit e motrat e tij nuk mund të duronin të humbnin të dy prindërit. Vrasësi thuhet se u bind të dorëzohej kur u sigurua se ish-gruaja e tij nuk kishte vdekur, por ishte në repartin e kujdesit intensiv të spitalit. Më pas, ai shpërtheu në lot duke bërtitur se ishte penduar dhe u plagos me thikën tashmë të përgjakur.

Marrëdhënia me ish të dashurin

Për sa kohë ishin të ndarë, 54-vjeçari dhe 48-vjeçari nuk kanë pasur asnjë kontakt. Ky ishte fitili që shkaktoi shpërthimin e tij.

“Dje (e enjte) kushëriri im mësoi se Nektaria kishte një lidhje me shokun e tij prej 35 vitesh. Në fakt, ai ka parë një foto që kishte hedhur miku i tij me ish-bashkëshorten në rrjetet sociale. Kjo ndoshta e ka inatosur dhe ka bërë atë që ka bërë”, ka treguar kushëriri i autorit.

Ky është krimi

Herët në mëngjes të së premtes, 48-vjeçarja doli nga shtëpia ku po qëndronte me partnerin e ri në Ierapetra për të shkuar në hotelin në zonën e Peristerës. Ai do të bënte një provë për të gjetur një punë sezonin e ardhshëm turistik. Ajo shkoi atje me të dashurin e saj, por ai u largua pa e imagjinuar tragjedinë që do të pasonte.

54-vjeçari i kishte ndjekur me motoçikletën e tij dhe, kur partneri i ish-bashkëshortes u largua, ai u vërsul mbi të dhe e goditi me inat! Pavarësisht dhimbjes, Nektaria tentoi të shpëtonte, por burri pranë saj e kapi pranë pishinës dhe e goditi vazhdimisht me thikën që mbante duke e goditur me tetë goditje vdekjeprurëse!

Është tronditës përshkrimi i asaj që ka ndodhur nga menaxheri i hotelit, i cili ka parë krimin e tmerrshëm përmes kamerave të sigurisë:

“Vajza erdhi në mëngjes për të bërë prova për të parë nëse do ta merrnim vitin tjetër. Ai, siç mësuam e ka ndjekur nga shtëpia e saj. Nëna ime ishte në parking kur vajza mbërriti në hotel, e shoqëruar nga i dashuri i saj. I dashuri i saj u largua dhe më pas hyri 48-vjeçari dhe iu afrua nënës sime. Në atë moment ai me motorin e tij hyn në parking dhe e sulmon, e hedh poshtë. Nektaria ngrihet dhe nëna ime largohet të shkojë të thërrasë Policinë”.

Çfarë ndodhi që nga ai moment?

“Kur u kthye nëna ime e pa sërish 54-vjeçaren në parking. Ajo nuk e dinte që ai e kishte vrarë disa sekonda më parë. Dhe ajo i thotë: “Ku është…? Çfarë i bëre asaj?” dhe ai i përgjigjet “Kemi pasur më parë” dhe largohet… Nëna ime kur e pa 54-vjeçarin, nuk e kuptoi që ai e kishte vrarë. Ajo mendoi se ishte fshehur diku, sepse ish-bashkëshorti i saj u shfaq. Pasi e kërkoi, e gjeti të shtrirë në një pellg gjaku. Nëna ime është në shok. Nga kamerat e pamë që po e ndiqte për ta vrarë! Nuk mund ta besojmë atë që ndodhi. Në hyrje motori i tij nuk lëvizi përpara. E lë dhe largohet në këmbë dhe shkon në fushën tjetër, që është një shkëmb”, përshkruan ai.

Nektaria kishte vajtur ne polici dhe kishte deklaruar se kërcënohej nga ish-burri i saj.
Në postimin e saj në Facebook ajo shkruante se, “Askush nuk mund të gjykojë zgjedhjet e mia. Sepse askush nuk e ka jetuar jetën time!!” dhe “Guxoni t’i thoni jo kujtdo që shkel dëshirat tuaja.” Ajo ishte nëna e katër fëmijeve të moshave 18-25 vjeç. Kjo vrasje është e 13-ta në këto 10 muaj të 2021, si krime brenda familjes në Greqi.