Qeveria australiane perëndimore ka ofruar një shpërblim prej 1 milion dollarësh australianë (750,000 dollarë) për informacionin që çon në vendndodhjen e një vajze 4-vjeçare të humbur për gjashtë ditë në një zonë të largët bregdetare.

Cleo Smith u zhduk nga tenda e familjes së saj në kampin Bloëholes në Macleod, rreth 50 kilometra (30 milje) në veri të qytetit të Carnarvon, në orët e para të mëngjesit të së shtunës.

Që atëherë, ekipet e kërkimit kanë pastruar terrenin e ashpër dhe detin aty pranë, por deri më tani ata nuk kanë gjetur asnjë shenjë të fëmijës ose çantës së saj të gjumit, e cila ishte në ngjyrë të kuqe dhe të zezë.

Detektivët thonë se ata kanë “shqetësime të mëdha” për sigurinë e Cleo, pasi ata besojnë se zinxhiri për të hapur tendën ishte shumë i lartë për ta arritur – duke treguar se ajo mund të jetë rrëmbyer.

Kryeministri i Australisë Perëndimore Mark McGoëan dhe Ministri i Policisë Paul Papalia njoftoi shpërblimin të enjten, i cili do të jepet për informacion që rezulton në gjetjen e Cleo, ose që çon në arrestimin dhe dënimin e personit ose njerëzve të përfshirë në zhdukjen e saj.

Ata thanë se “po luteshin për një rezultat pozitiv”.

Cleo u pa për herë të fundit duke fjetur e veshur me një kostum gjumi me ngjyrë rozë/vjollce me një model blu dhe të verdhë.

“Unë do të shpresoja që shumica e njerëzve do të dilnin me dëshirë nëse do të kishin informacion që mund të ndihmonte policinë, por nëse ky shpërblim motivon dikë që të ndihmojë policinë të sjellë Cleo në shtëpi, atëherë qeveria është më se e lumtur ta ofrojë atë,” tha Papalia.

Të martën, nëna e shqetësuar e Cleo, Ellie Smith dhe partneri i Smith, Jake Gliddon, bënë një apel publik për ndihmë për të gjetur vajzën.

“Ne kemi pasur kaq shumë ndihmë nga familja, mbështetje. Por ju e dini që të gjithë na pyesin se çfarë keni nevojë, gjithçka që na duhet vërtet është vajza jonë e vogël në shtëpi,” tha Smith për degën 9 News të CNN.

Smith e përshkroi vajzën e saj si të bukur dhe delikate me “zemrën më të madhe”.

“Çdo ditë ajo dëshiron të veshë një fustan princeshe”, tha ajo. “Ajo është kaq e ëmbël – gjithçka që do të dëshironit në një vajzë të vogël.”

Smith për herë të fundit pa Cleo, vajzën e saj më të madhe, brenda çadrës së familjes në orën 1:30 të mëngjesit, kur vajza kërkoi të pinte ujë. Të dy u kthyen për të fjetur.

Kur Smith u zgjua më pas në orën 6:00 të mëngjesit për të ushqyer motrën e vogël të Cleos, 4-vjeçarja ishte zhdukur.

“(Në mëngjes) hyra në dhomën tjetër, zinxhiri ishte i hapur dhe Cleo ishte zhdukur … tenda ishte plotësisht e hapur, ishte rreth 30 centimetra e hapur.”

Smith dhe Gliddon janë nga Carnarvon dhe janë të njohur me zonën Macleod, sipas 9 Neës. Familja tha se kur zbuluan se Cleo ishte zhdukur, ata kontrolluan vendet aty pranë ku shkonin si fëmijë.

Kur u bë e qartë se ajo ishte zhdukur, ata telefonuan policinë.

Ekipet e kërkimit u përqendruan fillimisht në ujë, më pas kaluan në tokë, duke kontrolluar një numër kasollesh të vendosura përgjatë vijës bregdetare në kampingun. Asgjë nuk u gjet.

Moti i keq pengoi kërkimin për disa orë të martën. Të mërkurën, punonjësit e shpëtimit të Shërbimit Emergjent Shtetëror (SES) skanuan një zonë prej 4 kilometrash katrorë (2.5 milje katrorë) rreth vendit ku Cleo u pa për herë të fundit.

Dronët u dërguan mbi dete të trazuara nga shkëmbinjtë aty pranë dhe ekuipazhet e kërkimit krehën të gjithë zonën në këmbë. Në një konferencë shtypi të mërkurën, Inspektori i Policisë WA Jon Munday u tha gazetarëve se policia nuk do të ndalonte kërkimet derisa të bindeshin se Cleo nuk ishte më në zonën e kërkimit.

Asnjë i dyshuar nuk ka dalë në këtë rast, dhe Munday tha se policia nuk kishte arsye të mos besonte atë që u ishte thënë nga Smith dhe Gliddon.

Munday tha se policia nuk kishte zbritur asnjë skenar dhe ishte thjesht e përqendruar në gjetjen e Cleo.

“Ne nuk po heqim asgjë skena nga tavolina,” tha ai. “Ne thjesht po i shterim të gjitha mundësitë dhe të gjitha mundësitë.”