Të ashtuquajturit oligarkë rusë, duke përfshirë edhe Roman Abramovich, u vunë nën kritika nga vendet perëndimore, të cilët panë se asetet e tyre personale u konfiskuan në një përpjekje për të ushtruar presion dërrmues mbi rrethinën e Vladimir Putinit.

Agjencia e lajmeve Bloomberg dhe gazetarët Stephanie Baker dhe Tom Maloney zbulojnw se si, pse dhe kush janë oligarkët që aktualisht vazhdojnë të bëjnë biznes në mbarë botën pavarësisht luftës agresive të Putinit.

Gjysma e 20 oligarkëve më të fuqishëm të Rusisë duket se e kanë shmangur vendosjen e masave. Mbretëria e Bashkuar ka vendosur sanksione ndaj 10 miliarderëve më të pasur dhe nëntë të Bashkimit Evropian. Ndwrsa SHBA ka vendosur sanksione vetëm për katër. Sipas sondazhit, vetëm tre nga 20 oligarkët më të pasur shfaqen në të tre listat, me katër nga pesë që nuk janë sanksionuar nga BE, SHBA apo Britania e Madhe.

“Udhëheqësi” është njeriu më i pasur në Rusi, Vladimir Potanin, një manja, pasuria e të cilit më 18 shkurt arriti në 30 miliardë dollarë. Aktualisht, më i pasuri nga oligarkët e sanksionuar është Alexey Mordashov, aksionari kryesor në Severstal PJSC, prodhuesi i katërt më i madh i çelikut në Rusi, i cili pa BE-në të ngrijë asetet e saj më 28 shkurt dhe Mbretërinë e Bashkuar dy javë më vonë.

Manjati i energjisë Leonid Mikhelson, manjati i çelikut Vladimir Lisin dhe Vagit Alekperov, president i gjigantit të naftës Lukoil PJSC, janë ndër rusët më të pasur që nuk janë sanksionuar. Sipas Bloomberg, monitorimi i sanksioneve të vendosura mbetet i vështirë, pasi Uashingtoni, Brukseli dhe Londra lëshojnë sanksione sipas dëshirës dhe pa u konsultuar me njëri-tjetrin. Australia, Kanadaja dhe Japonia kanë vendosur kufizimet e tyre.

Sipas Bloomberg, vendosja e sanksioneve ndaj personave të caktuar nuk është një proces i thjeshtë, pasi në një farë mase nuk prek vetëm personin, as vendin në të cilin ai është kryesisht aktiv, por ka një probabilitet të lartë. Në fund, oligarkët rusë në veçanti janë shumë aktivë brenda dhe jashtë Rusisë me aksione të konsiderueshme në kompanitë e mëdha të energjisë, metaleve dhe plehrave në shumë vende të botës.

Rusët më të pasur pa sanksione

Potanin është presidenti i Norilsk Nickel, prodhuesi më i madh në botë i nikelit me cilësi të lartë. Ajo zotëron rreth një të tretën e Dudinka me bazë në Rusi, e cila kishte 17.9 miliardë dollarë të ardhura në vitin 2021. Investimet e tjera të Potanin përfshijnë një aksion kontrollues në Petrovax Pharm, një kompani farmaceutike ruse.

Mikhelson është CEO i Novatek, furnizuesi më i madh joshtetëror i gazit në Rusi . Miliarderi zotëron rreth një të katërtën e kompanisë së listuar, e cila prodhon rreth 10% të gazit të vendit. Ajo zotëron gjithashtu 30.6% të aksioneve në kompaninë petrokimike Sibur.

Lisin është president i Novolipetsk Steel, prodhuesi më i madh i çelikut në Rusi . Kompania e listuar prodhoi 15.7 milionë tonë metrikë çelik të papërpunuar dhe kishte të ardhura prej 16.2 miliardë dollarë në vitin 2021. Ajo zotëron gjithashtu Freight One, një kompani transporti hekurudhor në Rusi.

Alekperov është presidenti i Lukoil, një kompani e listuar që përbën rreth 2% të prodhimit botëror të naftës . Kompania me bazë në Moskë punëson më shumë se 100,000 njerëz dhe kishte 125.1 miliardë dollarë të ardhura në vitin 2021. Alekperov mblodhi më shumë se 5 miliardë dollarë dividentë. Ai është gjithashtu bashkëpronar i ekipit të futbollit Spartak Moskë.

Prokhorov themeloi Onexim Group , një kompani me bazë në Moskë me interesa në banka, sigurime dhe pasuri të paluajtshme. Ajo gjithashtu zotëron aksione në kapitalin e Rilindjes dhe në Kredinë e Rilindjes. Prokorov zotëronte ekipin e basketbollit të Brooklyn Nets dhe selinë e tij përpara se t’ia shiste ato miliarderit tjetër Joe Chai.

Greku i mirënjohur Rimbolovlev , për shkak se bleu ishullin Onassis, Akrepi, shiti dy kompani ruse të plehrave për më shumë se 7 miliardë dollarë në 2010 dhe 2011. Ai gjithashtu shiti publikisht pothuajse 1 miliard dollarë aksione në Uralkali. kompani në vitin 2007 dhe bleu një koleksion veprash arti, bizhuteri, shtëpi, jahte si dhe aksione në Bankën e Qipros dhe klubin e futbollit AS Monaco. Ai ka qenë banor i Monakos për dekadën e fundit.

Kantor është aksionari kryesor në Acron, një kompani ruse e plehrave minerale. Kompania me bazë në Velikiy Novgorod kishte prodhim prej më shumë se 7 milionë tonësh dhe të ardhura prej 1.7 miliardë dollarësh në vitin 2020. Miliarderi zotëron gjithashtu koleksionin më të madh të artit pionier të klasit botëror të shekullit të 20-të.

Fedun është nënkryetar dhe anëtar i bordit të Lukoil, një kompani ruse e naftës. Ai udhëhoqi privatizimin e kompanisë me bazë në Moskë dhe mban me familjen e tij rreth 12% të saj. Fedun ka mbledhur më shumë se 1.5 miliardë dollarë dividentë nga aksionet e tij në Lukoil. Ai është gjithashtu bashkëpronar i ekipit të futbollit Spartak Moskë.

Abramov është një bashkëthemelues i Evraz, prodhuesi i dytë më i madh i çelikut në Rusi . Ajo zotëron 19.3% të kompanisë si dhe 1.6% të Norilsk Nickel, prodhuesi më i madh i nikelit në botë. Interesat e tjera përfshijnë 40% të Truphone me bazë në Londër dhe 19.3% të Rusisë Forest Products Group, një kompani druri dhe transporti në Siberi.

Guryev është themeluesi dhe aksionari më i madh i Phosagro, prodhuesi më i madh i plehrave fosfatike në Evropë. Kompania me bazë në Moskë prodhon amoniak, plehra me bazë azoti dhe fosfate ushqimore për prodhuesit bujqësorë në më shumë se 100 vende. Ai raportoi të ardhura prej 3.5 miliardë dollarë në vitin 2020.

A janë efektive sanksionet?

Një muaj pas pushtimit, Rusia është tashmë vendi me më shumë sanksione në botë. Ngrirja e rezervave të bankës qendrore dhe heqja e disa bankave nga sistemi ndërkombëtar i pagesave goditi rublën dhe e vendosi vendin në prag të falimentimit. Megjithatë, një analizë e mijëra dosjeve të sanksioneve nga Bloomberg tregon se ka dallime të habitshme midis sanksioneve të vendosura nga SHBA, Britania e Madhe dhe BE.

Në total, SHBA ka ngrirë asetet e 852 personave, Bashkimi Evropian 775 dhe SHBA. Mbretëria 982. Megjithatë, shumë nga këto sanksione nuk mbivendosen.