Të paktën 19 njerëz janë vrarë kur një klub nate është djegur nga zjarri që shpërtheu gjatë një sherri masiv mes bandave.

Gjithçka nisi kur grupe rivale të rinjsh nisën të sulmonin njëri-tjetrin me thika, shigjeta dhe koktejle molotov në një klub karaoke në Sorong, në provincën perëndimore Papua.

Një prej viktimave u qëllua për vdekje me thikë në orët e para të mëngjesit para nisjes së zjarrit, i cili më pas bllokoi brenda 18 njerëz.

“Përleshjet mes të rinjve në qytete janë normale, por në këtë rast u shkaktuan shumë vdekje, është hera e parë që ndodh kështu”, tha zëdhënsi i policisë Adam Erwini për rrjetin Metro TV.

Detektivët po hetojnë nëse zjarri nisi aksidentalisht apo ishte i qëllimshëm.

Pamjet nga vendngjarja tregonin pasoja të rënda të zjarrit që kishte përfshirë diskotekën.

Kreu i policisë së Sorong, Ary Nyoto Setiawan tha se përleshja e tmerrshme mes bandave kishte nisur ‘vetëm për një keqkuptim’.

“Ne u telefonuam atyre dhe u përpoqëm të ndërmjetësonim, por përleshja kishte vijuar deri në orët e para të mëngjesit”, shtoi ai.

Policia që erdhi në vendngjarje evakuoi të gjithë të pranishmit por më vonë zjarrfikësit gjetën trupat e pajetë në dhomat brenda klubit të natës, raportonin mediat vendase.