Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme dhe funksioni i tyre është vendimtar për shëndetin e përgjithshëm të trupit tonë. Ata filtrojnë gjakun për të eliminuar toksinat nga ushqimi që konsumojmë.

Veshkat pastrojnë rreth 4 kilogramë materie të mbeturinave dhe ujë të tepërt, që kalojnë përmes urinës. Toksinat janë shkaku kryesor i shumë çrregullimeve që prekin veshkat, traktin urinar dhe fshikëzën.

Ja cilët janë armiqtë më të rrezikshëm që ndikojnë në funksionin e duhur të veshkave:

Proteina e marra nga mishi
Kripa
Ushqime të modifikuara gjenetikisht
Ëmbëlsirat artificiale
Pijet e gazuara
Konsumi i tepërt i produkteve të qumështit
Alkool
Droga dhe ilaçe
Kafeina
Cigare

Përmirëso funksionin e veshkave me ndihmën e :
Kaliumit
Magnezit
Ujë i paster
Frutat, perimet dhe erëza të freskëta

Për të pastruar veshkat përgatitni këtë pije të shëndetshme dhe ushqyese:

Përbërësit:
1 limon i qëruar
një kivi i qëruar
1 banane
majdanoz i freskët
1 filxhan me ujë të filtruar

Përgatitja:

Kombinoje të gjithë përbërësit së bashku, shtoni ujë dhe përziheni derisa të keni bëhet krem.

Por mund të shtoni disa përbërës të tjerë dhe do të merrni një bombë të vërtetë vitaminash:

1/2 avokado i pastruar
një grusht spinaq apo kale
1/4 filxhan me arra

Pini këtë lëng një herë në ditë, mundësisht në mëngjes para se të hani mëngjes. Provoni dhe veshkat tuaja do të jenë shumë mirënjohëse!