Një ngjarje horror ka ndohur në Rusi! Kufoma e një modeleje ruse është gjetur e futur në një valixhe dhe e copëtuar.

Sipas mediave të huaja mësohet se modelja është gjetur një vit pasi ajo u zhduk pas kritikave të saj ndaj Presidentit të Rusisë Vladimir Putinit.

Mediat informojnë se Gretta Vedler, 23 vjeç, u vra një muaj pasi ajo postoi në mediat sociale duke e quajtur Putinin një “psikopat” dhe duke parashikuar se përpjekjet e tij për të “rritur integritetin e Rusisë”.

Ish-i dashuri i saj “xheloz” Dmitry Korovin, 23 vjeç, ka rrëfyer më shumë se një vit më vonë se e ka mbytur për vdekje pas një grindjeje për paratë në Moskë që nuk kanë lidhje me pikëpamjet e saj politike dhe analizën e mendjes dhe motiveve të Putinit.

Ndër të tjera ai u tha hetuesve se kishte fjetur në një dhomë hoteli për tre netë me kufomën e saj, të cilën e vendosi në një valixhe të sapo blerë, teksa më pas ai e çoi trupin e saj 300 milje në rajonin e Lipetsk dhe e la në bagazhin e një makine për më shumë se një vit.

Mësohet se i dashuri i viktimës me gjakftohtësi vazhdoi të postonte foto dhe mesazhe në rrjetet sociale të modeles, për t’i bërë miqtë të besonin se ajo ishte ende gjallë, u tha ai detektivëve.

Një shok mashkull i quajtur Evgeniy Foster – një bloger në Kharkiv, qyteti ukrainas i pushtuar nga forcat ruse – u bë i dyshimtë që gjeti një mik në Moskë për të paraqitur një çështje të personit të zhdukur, duke shkaktuar një kërkim që përfundimisht gjeti trupin e saj.