Ëndrra për një jetë më të mirë ka shtyrë jo pak shqiptarë që të lënë vendin dhe t’i drejtohen shteteve të Bashkimit Europian.

Gjermania, Italia apo Anglia janë destinacionet që zgjedhin më së shumti shqiptarët dhe për të shkuar atje përdorin çfarëdo lloj mundësie të gjejnë, qoftë dhe nga ato më ekstremet.

Kemi parë që shumë bëjnë rrugën e vështirë me kamiona apo trajlera, por së fundmi një shqiptar ka dërguar një video tek JOQ, ku duken disa persona që shkojnë me gomone për në Angli.

“Doja te beja nje thirrje te gjith shqipetarve ju lutem mos provoni te rrezikoni jeten me gomone per te arrit ne angli sepse shikoni vdekjen me sy por te bashkohemi te gjith bashk e ta bejm shqiperin si Anglia sepse nese politikanet do arrin te ken frik nga poplli gjithmon do gjejm dretsi e jo te na quajn dele me zemer luani qe merr guximin e hyp ne ate gomone me 45 vet 20 quna te moshes 18 drej 25 shqipetar e tjert avgan qe kishin shpetuar nga plumbat ne fal zotit skemi luft por skemi as popull te bashkuar,”-shkruan ai.