Një lëkundje sizmike me magnitudë 3.6 ballë të shkallës Rihter ka ndodhur në orën 21:01 në brigjet e Karpathos.

Sipas Institutit Gjeodinamik, epiqendra e tërmetit ishte 44 kilometra në perëndim – veriperëndim të Olimpus Karpathos dhe thellësia fokale e tij ishte 71 kilometra.