Tragjedi në Tetovë, shkrumbohet nga flakët spitali COVID. Deri më tani të paktën 10 të vdekur dhe 10 të plagosur mendohet se është bilanci paraprak.

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e veriut ka konfirmuar se ka disa viktima nga flakët, ndërsa të plgosurit janë nisur me urgjencë drejt spitalit të Shkupit.

Ndërkohë në rrjet është publikuar një video shumë e rëndë, ku dëgjohen pacientët e bllokuar brenda spitalit që po shkrumbohej, të cilët kërkonin ndihmë.

Më shumë se 30 zjarrfikës të cilët ndërhynë me shtatë automjete në gati gjysmë ore e shuan zjarrin që shpërtheu sonte në spitalin modular në Tetovë. Siç u shpreh zëvendës komandanti i zjarrfikësve të Tetovës, Saso Trajcevski, flakët ishin të mëdha dhe viktimat u nxorrën nga spitali, por kjo pritet të konfirmohet zyrtarisht.

“Në orën 9:02 të mbrëmjes, u raportua se spitali modular në Qendrën Mjekësore – Tetovë ishte në flakë. Ekipet mbërritën në vend për rreth tre ose katër minuta me rreth shtatë automjete dhe mbi 30 zjarrfikës po marrin pjesë nga të dyja anët. Kur ekipet mbërritën, gjithçka ishte në zjarr. Ishte e brendshme, jo e jashtme. Çdo gjë që përdorëm në orën 21:30 e lokalizoi zjarrin. Në orën 21:45 ai u shua plotësisht. Ndërsa zjarri po shuhej, flakët ishin të mëdha, spitali modular ishte i gjithi prej plastike dhe viktimat po evakuoheshin. Ne nuk mund ta dimë numrin, ende nuk kemi të dhëna për të parë sa janë, çfarë janë. Unë mendoj se atje është ende një viktimë tjetër, me siguri ka vdekur. Por ka shërbime që po punojnë në të dhe duhet të përcaktojnë se çfarë është dhe si. Ne nuk mund të japim informacion në lidhje me këtë. Shërbimet do ta zgjidhin atë” tha Trajcevski.