Një pjesë e Shqipërisë është “zgjuar” me reshje shiu ditën e sotme. Por si do të jetë moti gjatë ditës? Sipas MeteoAlb vranësirat e dendura do do të gjenerojnë reshje të papërfillshme në zona të izoluara të qendrës. Por në zonat jugore reshjet do të jenë më të konsiderueshme. Ndërsa mesdita dhe pasditja sjellin përmirësim gradual të kushteve atmosferike, duke bërë që vranësirat të spostohen drejt zonave lindore duke lënë gjithë pjesën tjetër të venit me kthjellime. Temperaturat e ajrit do të ulen ndjeshëm në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 19°C Era do të mesatare dhe e fortë me shpejtësi 60 – 65 km/h nga drejtimi Verilindor duke sjelle në brigjet detare dallgëzim 5 apo 6 ballë.

Maqedonia e Veriut
Moti – E diel, 24 Tetor 2021
—————————————————————
Pjesa e parë e ditës pritet me kthjellime të pakta në zonat Veriore POR pjesa tjeter e MV do të jetë në ndikimin e motit të vranët i cili do të gjenerojë reshje shiu, ku më të dukshme do të jenë në Jug të territorit. Ndërsa në pjesën e dytë të ditës gradualisht vranësirat e shumta do të përfshijnë gjithë vendin, duke sjell reshje shiu në të gjithë MV te cilat mbeten prezent edhe gjate nates. .

Kosova
Moti – E diel, 24 Tetor 2021
—————————————————————
Gjatë paradites parashikohet që në Republikën e Kosovës të kaloj përkohësisht një sistem vranësirash, i cili do të krijoj mundësi për reshje të pakta në vend. Ndërsa në orët vijuese ky sistem do të largohet duke e lënë territorin në dominimin e kthjellimeve dhe vranësirave të shpeshta.

Rajoni dhe Europa
Moti – E diel, 24 Tetor 2021
—————————————————————
Zhvillimi i një qëndre anticiklonare në qëndër të kontinetit do të diktojë kushtet e motit në në pjesën më të madhe të sa. Për pasojë: kthjellimet do jenë mbizotëruese në Rajonin e Mesdheut dhe gjithë Europën Qëndrore. Ndersa Brigjet e Egjeut do të përfshihen nga një sistemi dendur vranësirash i cili do të gjeneroje reshje te dendura shiu. Po ashtu, ne ndikimin e motit të paqëndrueshëm paraqite Europa Veriore dhe Lindore, ku në Lindje të kontinentit do të ketë dhe reshje dëbore.