Një turmë në Kenian perëndimore ka vrarë një vrasës serial, i cili arratis nga burgu dy ditë më parë.

Masten Wanjala, 20 vjeç, u gjurmua nga fshatarët në një shtëpi në qytetin Bungoma dhe u rrah për vdekje.

Autoritetet kishin nisur një kërkim masiv për të arratisurin, i cili pranoi se kishte vrarë më shumë se 10 djem të rinj gjatë një periudhe pesëvjeçare.

Ai gjithashtu pranoi se i drogonte dhe në disa raste pinte gjakun e tyre.

Thuhet se ai u kthye në shtëpinë e prindërve të tij dhe më pas u mbyt nga fqinjët që zbuluan se ai ishte atje, tha një dëshmitar okular për gazetën Standard të Kenias.

Mendohet se familja e tij e identifikoi trupin, edhe pse një zëdhënës i policisë tha se ata ende po bëjnë “verifikimin bazë” për t’u siguruar që i vdekuri është me të vërtetë Wanjala, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.