Ngjarje e trishtë në Itali! 10 vjeçari ndërron jetë nga Covid-19. Lorenzo Gazzano, është viktima më e re nga Covid-19 në Piemonte të Italisë.

Ai nuk u vaksinua. Babai i tij Simone shpjegoi për Corriere della Sera se ata nuk janë një familje kundër vaksinës.

“Sapo mundëm, të gjithë e bëmë vaksinën, ne dhe dy fëmijët tanë të tjerë. I vogli ishte në dyshim sepse vaksina nuk ishte ende e detyrueshme, ai merrte ilaçe dhe kështu nuk ishte vaksinuar ende. Ai mund ta merrte Covid-in si shumë të tjerë dhe ta kapërcente atë. Në vend të kësaj, kështu shkoi”, tha babai.

10-vjeçari ndërroi jetë në një spital në Torino, ku nuk mundi t’i mbijetonte një sulmi në zemër nga Covid-19, edhe pse ai nuk vuante nga asnjë sëmundje shoqëruese e rëndë.

“Ai mbërriti këtu në kushte shumë të rënda, ne provuam një trajtim specifik anti-Covid deri në dializë. Sulmi i virusit në zemër ishte i vrullshëm, nuk kemi parë kurrë një ecuri të ngjashme”, shpjegojnë mjekët që u përpoqën ta shpëtonin.